Bakan Eroğlu: Batıdan Türkiye’ye Rusya’ya yaptırım baskısı yok

212

Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, Ukrayna krizi nedeni ile Batılı ülkelerin yaptırım uyguladığı Rusya’ya yönelik Türkiye’ye herhangi bir baskı olmadığını söyledi.

Kastamonu Entegre’nin Rusya Federasyonu’na bağlı Tataristan Cumhuriyeti Alabuga Özel Ekonomik Bölgesi’nde Avrupa’nın en büyük ahşap işleme fabrikasının açılışına katılan Eroğlu, Cihan Haber Ajansı’nın (Cihan) sorularını cevapladı. Eroğlu, Rusya’ya yönelik Batılı ülkelerin yaptırım konusunda Türkiye’den herhangi bir talepleri olup olmadığı ile ilgili soruya, “Şu anda öyle bir durum yok.” cevabını verdi.

Rusya ile ekonomik alanda ilişkilerin gelişimine önem verdiklerine değinen Bakan, “Ticaret hacmini artırma imkanı var. Bu yüzden yatırımlar hızlandırılmalı.” çağrısında bulundu.

Tataristan Cumhurbaşkanı Rüstem Minnihanov ve diğer üst düzey yetkililerin katılımı ile bu yatırımın yapılmasının Türkiye’nin nereden nereye geldiğinin göstergesi olduğuna işaret eden Bakan Eroğlu, “Yatırımlarımız devam edecek. Hükümet olarak Rusya Federasyonu ve Tataristan’la ilişkilerin gelişmesinden yanayız.” dedi.

Yatırımın hayırlı olmasını dileyen Eroğlu, “İstihdam ve ağaç ürünleri sanayinin gelişmesi açısından fevkalede bir yatırım. Bu yatırımın bir diğer faydası da burada ormanlar işletilmiyordu. Buradaki ormancılar Türkiye’ye geldi ve kendileri ile bizzat ilgilendim. Ormanlar işletilmeye başlandı. Hammadde buradaki ormanlardan geliyor.” bilgisini paylaştı.

Hayat Holding’in yatırımını büyük bir başarı olarak niteleyen Bakan şu şekilde devam etti: “Yatırımların teşvik edilmesi önemli. Burada arazi ve alt yapı konusunda destek sağlanıyor. Vergilerde önemli indirimler var. Serbest bölge olması avantaj oluşturuyor.”

Avrupa’nın en büyük ahşap işleme fabrikası için Kastamonu Entegre 600 milyon dolarlık yatırım gerçekleştirdi. Yan sanayi ile birlikte tesis 3 bin kişiye istihdam sağlayacak. Hayat Holding bünyesinde faaliyet gösteren Kastamonu Entegre 10 yıllık dönemde Rusya’nın 3 ayrı bölgesine daha yatırım planlıyor.