Tataristan Cumhurbaşkanı: Türk iş adamları çok girişken

347

Rusya Federasyonu’na bağlı Tataristan Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Rüstem Minnihanov, bölgelerinde yatırım için imkanlar olduğunu ve Türk iş dünyasını beklediklerini söyledi.

Hayat Holding bünyesinde faaliyet gösteren Kastamonu Entegre’nin Alabuga Özel Ekonomi Bölgesi’nde Avrupa’nın en büyük ağaç işleme fabrikasının açılışını yapan Minnihanov, Hayat Holding Yönetim Kurulu Başkanı Yahya Kığılı, çalışanlar ve Türk iş adamlarına teşekkür etti.

Cihan Haber Ajansı’nın sorusuna cevap veren Tataristan Cumhurbaşkanı, “Bence Türk iş adamları çok girişken. Türkiye’nin ekonomisi de yüksek potansiyele sahip. Tataristan elverişli bir ortam oluşturdu. Türk iş dünyası buraya gelerek yatırımlarını gerçekleştiriyor. Buradan da tüm Rusya’ya ulaşma imkanı buluyor.” dedi.

Hayat Holding’in açtığı fabrikanın, Rus-Türk, Tatar-Türk dostluğunun en güzel örneği olduğuna değinen Minnihanov, “Sayın Kığılı bu yatırıma inandı ve gerçekleştirdi. Bizim güzel ilişkilerimize bu şekilde önemli katkı sağladı. Yatırımcı bize güveniyor. Bu güven en son noktaya ulaştı. Kendilerine başarılar diliyorum.” temennisinde bulundu.

Tataristan’ın Alabuga Özel Ekonomik Bölgesi’nde yapılan açılışta konuşan Minnihanov, Hayat Holding’in yatırımının Rusya, Türkiye ve Tataristan ilişkilerinin ekonomik anlamda gelişimine katkı sağladığını söyledi. Tataristan Cumhurbaşkanı, Hayat Holding Başkanı Kığılı’yı onur belgesi ile Kastamonu Başkan Yardımcısı Güven’i de onur madalyası ile ödüllendirdi.

Alabuga ÖEB’nde 600 milyon dolara mal olan yatırımın tüm etaplarının 2018’e kadar tamamlanmasının ardından tesisin yıllık üretim kapasitesi 1,8 milyon metreküpe ulaşacak ve Avrupa’nın en büyük ahşap işleme tesisi olacak. Kastamonu Entegre ise dünyanın en büyük beş şirketinden biri haline gelecek.