Rusya pazarından pay almak için zaman daralıyor

147

Ambalajlı Süt ve Süt Ürünleri Derneği (ASÜD) tarafından Denizli’de düzenlenen basın toplantısında süt ve süt ürünleri ile ilgili tüm konular tartışıldı.

Avrupa Birliği’nin (AB) Ukrayna’daki iç savaş nedeniyle Rusya’ya uyguladığı gıda ambargosu için Aynes Gıda Sanayi Yönetim Kurulu Başkanı Nevzat Serin, “AB ile Rusya, çok uzun süre bir kutuplaşma içinde kalamaz. Bu sebeple Türk firmaları AB’den doğan bu boşluğu değerlendirip Rusya pazarından az da olsa pay almalı.” dedi. Rusya’ya ihracat yapabilmek için gerekli sertifikanın hâlâ alınamadığını hatırlatan Serin, “Tarım bakanlığı Rusya’daki muhatap bakanlıklarla daha fazla Türk firmaya geçici dış ticaret izni alabilmek için görüşüyor. İki ülkenin bakanlıkları arasında henüz bir anlaşma sağlanamadı fakat bu sorunun en kısa sürede aşılacağına inanıyoruz.” dedi.

‘SÜT İHRACATI İÇERİDE FİYATLARI ETKİLEMEZ’

Toplantıda konuşan ASÜD Başkanı Harun Çallı ise “Rusya ile AB arasındaki ambargo restleşmesinin ardından gündeme gelen Rusya pazarı, dört senedir üzerinde çalıştığımız bir pazar. Geçen sene Rusya’dan bir heyeti Türkiye’ye davet ettik. Bazı süt işletmelerinde incelemelerde bulunan heyetin üretimle ilgili merak edilen tüm soruları cevaplandı. Bu heyet süt ve süt ürünleri ihracat şartları görüşülmek üzere Türkiye’ye davet edilmişti. Tüm bu ziyaretler gerçekleşirken Rusya ile ABD ve AB arasında bugün bilinen gelişmeler yaşandı ve gelinen noktada Rusya ile Türk süt ve süt ürünlerine olan ihracat talebi ile ilgili gelişmeler devam ediyor. Görüşmeler neticesinde gerekli lisansı alıp ihracata başlayabileceğimizi düşünüyorum.” diye konuştu. Rusya ile anlaşıldığı takdirde bunun için piyasadaki süt ve süt ürünleri fiyatına yansımayacağını belirten Harun Çallı, “Türkiye’de çiğ süt üretiminin her yıl yüzde 10 arttığı düşünülürse Rusya pazarıyla beraber iç pazara da üretim sıkıntısı yaşamadan devam ederiz. Yani bu anlaşma gerçekleşirse iç piyasada ürün ve fiyat konusunda mekanizmayı bozacak herhangi bir şey olmayacak.” ifadelerini kullandı.

Aynı zamanda Ulusal Süt Konseyi başkanı da olan Harun Çallı toplantıda, konseyin önümüzdeki yılların planlamasını yapmakta olduğunu, buna ilişkin olarak da Uluslararası Sütçülük Federasyonu IDF’in her yıl farklı bir ülkede düzenlediği Dünya Süt Zirvesi’nin, 2017 yılında İstanbul’da yapılacağını duyurdu.