Rusya, Amerikalı ortağı ile kutuplarda dev petrol rezervi buldu

314

Rus petrol şirketi Rosneft, Amerikalı ortağı ExxonMobil’le birlikte kutuplarda önemli bir petrol rezervi buldu. Yeni bulunan rezervin dünyanın önemli petrol çıkarım alanlarından biri olacağı ifade ediliyor.

Rosneft CEO’su İgor Seçin iki gündür bölgede sürdürdüğü incelemelerin ardından yaptığı açıklamada, Kuzey Kutbu’nda Kara Denizi bölgesinde Universitetskaya-1 petrol bölgesinde dev rezervlerin bulunduğunu, bunun beklentilerin üzerinde olduğunu söyledi.

Seçin, “İlk tahminlere göre 338 milyar metreküp doğalgaz ve 100 milyon ton petrol var. Bu bizim bölgedeki tek yapımız. Bulduğumuz petrolün kalitesi Sibirya petrolü ile karşılaştırılabilir. Bu bizim ExxonMobil ve diğer ortaklarımızda elde ettiğimiz başarı…” dedi.

Tüm Kara Deniz petrol rezervlerinin ise Suudi Arabistan’la karşılaştırılabilecek seviyede olduğu belirtiliyor.

Rosneft, Amerikalı ExxonMobil’le 3,2 milyar dolarlık anlaşma imzalayarak Arktik Bölgesi Kara Deniz alanında petrol arama çalışmalarına başlamıştı.

Bölgede bulunan petrol rezervi ile ilgili Amerikalı şirketin ortaklığının devam etmesi yaptırımlara takılıyor. Ukrayna krizi nedeni ile Rusya’ya yaptırım uygulayan Washington, Arktik bölgesi ve açık denizlerde petrol çıkarımında işbirliğini yasaklıyor. ExxonMobil’in 10 Ekim’de kara listeye alınan Rus petrol şirketi Rosneft’le tüm işbirliklerini askıya alması gerekecek.