İzmir Ticaret Odası'ndan Rusya'ya ihracat yapacaklara destek

114

İzmir Ticaret Odası (İZTO) Yönetim Kurulu Başkanı Ekrem Demirtaş, Rusya’nın Ukrayna ile yaşadığı sorunlar nedeniyle ABD ve AB ülkelerinden meyve, sebze, et, balık, yumurta, süt ve süt ürünleri ihracatını durdurmasının Türkiye için büyük şans olduğunu belirterek, "Rusya, Türkiye pazarına yöneldi. Bu fırsatı değerlendirmeliyiz. Rusya’ya yönelik pazar araştırması desteği verdiğimiz üyelerimize, Rusya’ya yapacakları ihracatta yardımcı olmaya hazırız." dedi.

Ekrem Demirtaş, Rusya’nın AB, ABD, Kanada, Avustralya ve Norveç'ten meyve, sebze, et, balık, süt ve süt ürünleriyle yumurta ithalatını bir yıl süreliğine yasaklamasının ardından alternatif ülkelere yöneldiğini belirtti. AB Komisyonu’nun, Rusya'nın tarım ve gıda ürünlerine uyguladığı ambargonun üye ülkelerin geçtiğimiz yıl Rusya’ya gerçekleştirdiği 11,8 milyar dolarlık tarım ve gıda ürünleri ihracatını kapsadığını belirten Demirtaş, "En büyük zararı Litvanya, Polonya, Almanya ve Hollanda görecek gibi gözüküyor. Diğer yandan bu ambargo, AB ve ABD dışında kalan ülkeler için 5 milyar dolarlık yeni bir pazar doğması anlamına da geliyor.” dedi. Bu konuda Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı yetkilileri ile temasa geçtiklerini belirten Demirtaş, “Gıda ve Tarım İzmir İl Müdürlüğü ile görüştük. Onlardan aldığımız bilgiler doğrultusunda, Rusya’ya ihracat yapmak isteyen üyelerimizin İzmir İl Gıda Tarım Ve Hayvancılık Müdürlüğü’ne yapmaları gereken başvuru, yerine getirilmesi gereken prosedürler ve uygulanması gereken koşullar ile ilgili olarak Odamız üyelerini bildirdik." diye konuştu.

ÜYELERE PAZAR ARAŞTIRMASI DESTEĞİ

Üyelerine Rusya’nın ithal edeceği ürünler hakkında bilgi verdiklerini anlatan Demirtaş, şöyle konuştu: Hayvansal ve tarımsal üretimde ülkemizin önde gelen kentlerinden biri olan İzmir için bu süreçte büyük fırsatlar var. Biz de üyelerimizi devamlı olarak bu konuda bilgilendiriyoruz, harekete geçiriyoruz. İlgili bakanlıklara da her türlü katkıyı vermeye hazır olduğumuzu bildirdik. Bu duyurularımızdan sonra üyelerimizden Rusya’ya ihracata başlayanlar oldu. Rusya’ya ihracat yapmak isteyen üyelerimiz için pazar araştırmaları da yapıyoruz. Üyelerimiz odamız web sitesinden online olarak bir form doldurarak, pazar araştırması talep edebiliyorlar. Rusya’ya ihracat yapmak isteyen üyelerimize her türlü desteği vermeye hazırız.”

"GEÇİCİ DEĞİL KALICI BİR FIRSAT OLARAK DEĞERLENDİRELİM"

Türkiye’nin Rusya’ya ihracatının 2013 yılında 6,9 milyar dolar olduğunu kaydeden Demirtaş, bunun içinde sebze meyve ihracatının 760 milyon dolar olduğunu aktardı. Demirtaş, “Bu sebze meyve ihracatı artacağı gibi, ihraç edilmeyen et, süt ve su ürünleri de ihraç edilmeye başlanacak. Bu nedenle Rusya’ya ihracatımızda en az yüzde 20 artış bekliyoruz. Tabii ambargonun 1 yıllık olduğuna da dikkat etmek gerekiyor. Üyelerimiz buraya yaptıkları ihracatı geçici bir fırsat olarak değil, çok büyük bir pazar olan Rusya’ya kalıcı olarak yerleşme yönünde fırsat olarak görmeyi ve öyle değerlendirmeli.” şeklinde konuştu.