Rusya Merkez Bankası'ndan dolara kısmi müdahale

229

Rusya merkez bankası, rubledeki sert düşüşü yavaşlatmak amacıyla bu ayki müdahalelerinin 3. gününde 420 milyon dolar döviz satışı gerçekleştirdi.

Rusya merkez bankası, ülke para birimi rubledeki sert düşüşü yavaşlatmak amacıyla aldığı önlemler kapsamında bu ayki müdahalelerinin 3. gününde 420 milyon dolar döviz satışı gerçekleştirdi.

Rusya’nın para politikası otoritesi, web sitesindeki açıklamaya gör, rubleyi desteklemek üzere fonları 6 Ekim’de sattı. Merkez bankası ayrıca rublenin işlem bandının üst limitinin yüzde 5 oranında değiştirildiğini belirtti. Kur oranı dolar-euro sepeti karşısında Moskova saati ile 10:12’de büyük bir değişiklik göstermeyerek 44.6979 seviyesinde yatay seyrediyor.

UralSib Capital’e göre, dolar karşısında son çeyrekte yüzde 14 zayıflayan rubledeki düşüşü yavaşlatmak için Rusya merkez bankasının yılsonuna kadar 30 milyar dolar kadar harcama yapması gerekecek.

Rusya Başkanı Vladimir Putin, Ukrayna krizindeki tutumu ile ABD ve Avrupa Birliği’nin uyguladığı ekonomik yaptırımların sonuçlarıyla yüzleşirken, yatırımcılar ülkeden sermayelerini geri çekiyor.