Türk şirketi EAE Elektrik, Moskova’ya yakın bölgede fabrika açtı

2069

Türk elektrik şirketi EAE Elektrik, Rusya’nın başkenti Moskova’ya yakın Vladimir bölgesinde elektrik ve enerji tasarrufu ürünleri üreten fabrika açtı. Bölgenin Aleksandrovski ilçesinde Aleksandrova Sloboda Sanayi Parkı’nda açılan ve 50 işyerine sahip fabrikada metal kablo tavaları ve lambalar da üretilecek.

Açılış törenine Vladimir Bölge Valisi Svetlana Orlova, EAE Elektrik A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Yusuf Hikmet KAYA, EAE Elektrik fabrika Genel Müdürü İnan Kutun, Vali Yardımcıları Sergey Nevzorov ve Dmitri Hovostov ve başka bölge yetkilileri katıldı.

resim tanımı girin

Törende konuşan Vali Orlova Türk yatırımın bölge için önemli olduğunu vurguladı. Rus vali, “Bu fabrikanın açılışı bizler iki kat önemli. Çünkü fabrika Aleksandrova Sloboda sanayi parkında inşa edildi. gelecekte burada çok sayıda üretim tesisleri kurmayı planlıyoruz. Şimdi yatırımcının burada piyasa müşterileri var. Yakın zamanda onlar üreteceği başlıça ürünlerini sadece Rusya değil aynı zamanda Bağımsız Devletler Topluluğu (BDT) ülkelerine de sevkedebilecek.” dedi.

Fabrika Genel Müdürü Kutun da Rusya’da ilk fabrikayı açtıklarını ifade etti. Kutun, “Vergi avantaları ve Moskova-St.Petersburg ticari merkezlerine yakınlığı nedeni ile bu bölgeyi seçtik.” şeklinde konuştu.

Projenin yatırım maliyeti 600 milyon rubleden (15 milyon dolar) fazla.