Türkiye'den Rusya'ya süt ihracatı 15 Ekim'de başlayabilir

160

ABD ve Batı'nın Rusya'ya uyguladığı ambargo nedeniyle karşı atağa kalkan Rusya'nın bu stratejisi Türkiye'ye yarıyor. Birçok üründe Rusya'ya ihracat yapmaya hazırlanan Türkiye, bu kalemlerin arasına sütü de ekledi. Rusya, ekonomik yaptırım uygulayan ülkelerden ithalatı yasakladı.

Bu kapsamda süt ve süt ürünlerinin alımı da durduruldu, bu açığın Türkiye ile kapatmak için teklif verildi. Yapılan görüşmelerden sonra da Rusya'ya süt ve süt ürünleri ihracatının önünde engel kalmadı.

Konuyla ilgili açıklama yapan Ambalajlı Süt ve Süt Ürünleri Sanayicileri Derneği Başkanı Harun Çallı "15 Ekim itibarıyla süt ve süt ürünleri ihracatı başlayabilir" dedi.

Rusya'ya ihracat yapacak potansiyeli olan sanayicilerin geçtiğimiz günlerde pazarda incelemelerde bulunduğuna dikkati çeken Çallı, "Sanayici gitti incelemelerini yaptı. Şu anda Rusya ile bir problem kalmadı. İhracatla ilgili bütün sertifikalandırma işi bitti. Devletlerarası her konuda anlaşıldı" diye konuştu.

Türkiye'de süt ve süt ürünleri üretimi yapan firmaların yüzde 80'inin AB ve Rusya'ya ihracat yapacak standartlarda üretim yaptığını anlatan Çallı, ürünün kalitesinde bir sıkıntının bulunmadığını ifade etti.