Rusya gıdada yerlinin payını yüzde 90’lara çıkaracak

165

Ukrayna krizi nedeni ile Batılı ülkelerden gıda alımını durduran Rusya, tarım sektörüne verilecek destekle yerli üretimin payını yüzde 90’lara kadar çıkarmayı planlıyor.

Rusya Başbakanı Dmitri Medvedev, hükümetin et ürünlerinde yüzde 92,3, sebzede yüzde 89,9 ve süt ürünlerinde de yüzde 83,4 yerli ürünlerin piyasada yer alması için plan hazırladıklarını açıkladı. Hükümetin programına göre hedefler 2020’ye kadar yakalanmış olacak.

Yerli tarımın destekleneceğini ve çiftçilere bütçeden önemli oranda fon ayrılacağını açıklayan Medvedev, “Destek alacak çiftçilerle ilgili çalışmalar Tarım Bakanlığı bünyesinde sürüyor. Kendi ürünlerimizi artık daha fazla piyasada göreceğiz.” dedi.

VDNH fuar merkezinde 16’ıncısı düzenlenen “Altın Sonbahar” tarım fuarında konuşan Medvedev, “Rus üreticilerin gıda pazarında varlıklarını genişletme imkanı var. Bunlar anlık program değil, hükümetimizin açık ve net stratejik hedefleri var.” ifadelerini kullandı.

resim tanımı girin

Bütçe olarak zor bir dönem geçirilmesine rağmen, tarım işçileri ve çiftçilere büyük finansman ayırdıklarını belirten Medvedev çiftçilere desteğin sürekli devam edeceği sözü verdi.

“Altın Sonbahar” fuarında yerli üreticilerin yanı sıra diğer ülkelerden katılımcılar da yer aldı. Sırbistan, Beyaz Rusya, Ermenistan ve Vietnam’dan gelen üreticiler fuarda kendi ürünlerini sergiledi.

Fuarda oyma sanatı ile yapılan karpuz ve kabaklar, tohum ve çekirdeklerden oluşturulan mini gemiler ve marmelatlardan inşa edilen minik kuleler ziyaretçilerin büyük beğenisini topladı.