Yıldız: Rusya’nın Batı Hattı’ndan doğalgaz alımı durabilir

238

Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, NTV’de yaptığı açıklamada, Rusya’nın Batı Hattı’ndan alınan doğalgazın Ukrayna krizi nedeni ile kesilebileceğini belirtti.

Yıldız, “Böyle bir ihtimal var, ama özellikle son bir hafta içerisinde Avrupa Birliği, Ukrayna ve Rusya’nın üçlü beraber yaptığı toplantılarda bir kısım ilerlemeler kaydedildi. Bazı fiyat revizyonları içerisinde bulundular, Rusya ve Ukrayna’ya karşı, bir kısım karşılıklı adımlar atıldı ama buna rağmen Sayın Putin’in önceki gün açıklamasında böyle bir ihtimalin olduğundan bahsedildi. Şimdi düşünün biz enerjinin yarısını doğalgazdan üretiyoruz onun yarısını Rusya’dan alıyoruz, onun yarısını da Batı hattından yani Ukrayna üzerinden geliyor. Bu şu demek: Bizim enerji kaynağımızın yüzde 12,5’nu Batı hattı yani Ukrayna hattı oluşturuyor demek, bu çok ciddi bir rakam, önemli bir rakam. Benim şahsen öngörüm şu: Böyle bir krizi inşallah yaşamayız, ama böyle bir ihtimal var mı derseniz Ukrayna’dan kaynaklanabilecek böyle bir ihtimal var.” dedi.

Doğalgaz indirimi konusunda soruya cevap veren Yıldız şu şekilde konuştu:

“Şimdi Türkiye’nin özellikle ham petrol varil fiyatlarına endeksi ama 6 ay ila 9 ay sonrasında yansıyan bir yapısı var bu şu demektir: Önümüzdeki yılın özellikle 5.-6. aylarında 2015’in şu anki fiyatların faz farkıyla uygulandığı bir formülasyon da çok daha bunun olumlu tesirini göreceğiz. Ancak unutmamız gereken önemli bir husus var. Biz hala son yapılan fiyat düzenlemelerine rağmen aldığımız fiyatın daha altında satıyoruz. Bu BOTAŞ’ın normalde bırakın kar hedeflerini, orta vadeli programda Hazine’nin bize verdiği kar hedeflerini bırakın normalde kendi vergilerini ödeyecek yapıyı bile kurgulamaya yetmiyor. Biz bunu niçin yapıyoruz? Vatandaşımızın ve sanayicimizin rekabet gücü azalmasın hem ihracat kalemlerine faydası olsun, ama 2 milyar TL civarında BOTAŞ zarar ediyor. Alacağımız her indirim Rusya Federasyonuna iki hafta kadar önce Moskova’ya gittiğimizde bunları vurguladık. Her indirim bizim bu zararımızın indirilmesiyle alakalı kullanılacak. Yani biz zaten şu anda zarar ediyoruz onun balans edilmesi, tolore edilmesi ve o zararın giderilmesiyle alakalı kullanılacak, ama bu rakamlar bir müzakere sürecini içeriyor ne kadarlık bir indirim olacak? Biz indirim talep etmekte haklıyız, ama bu indirimin miktarı ne kadar olacak bunu hep beraber göreceğiz. Biz bir yandan giderlerimizi azaltmaya ve küçültmeye çalışırken, bir yandan da gelirlerimizi arttırmaya çalışıyoruz. Mesela İran’la alakalı fiyat revizyon isteğimizde bundan kaynaklanıyor, Rusya Federasyonuyla alakalı olanda bundan kaynaklanıyor.”