Akkuyu ÇED raporu komisyonda kabul edildi

181

Akkuyu Nükleer AŞ tarafından inşa edilecek Nükleer Güç Santraline ilişkin ÇED Raporu'nun, İnceleme ve Değerlendirme Komisyonunca kabul edildiği ve halkın görüşüne açıldığı bildirildi.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Çevresel Etki Değerlendirmesi, İzin ve Denetim Genel Müdürlüğünün internet sitesinde, Akkuyu ÇED Raporuna ilişkin duyuru yayımlandı.

Duyuruda, Mersin'in Gülnar ilçesi Büyükeceli beldesi sınırları içerisinde, Akkuyu Nükleer AŞ tarafından yapılması planlanan "Akkuyu Nükleer Güç Santralı, Radyoaktif Atık Depolama Tesisi, Rıhtım, Deniz Dolgu Alanı ve Yaşam Merkezi" Projesiyle ilgili hazırlanan ÇED Raporu'nun, İnceleme ve Değerlendirme Komisyonunca yeterli bulunduğu ve nihai olarak kabul edildiği kaydedildi.

ÇED Yönetmeliği doğrultusunda nihai olarak kabul edilen raporun 10 iş günü halkın görüşüne açıldığı, görüş ve öneriler için bu süreç içerisinde Mersin Valiliğine (Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü) veya Çevre ve Şehircilik Bakanlığına müracaat edilebileceği belirtildi.

Bundan sonraki aşamada, 10 günlük süre zarfında rapora yönelik halkın görüş ve önerileri alınacak. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, bu önerilerden gerekli gördüklerinin rapora eklenmesini Akkuyu Nükleer AŞ'den isteyecek. Şirket tarafından düzenlenecek rapor Bakanlığa iletilecek, son aşamada ise Çevre ve Şehircilik Bakanı'nın onayına sunulacak. Bakan onayının gerçekleşmesi halinde ÇED Raporu kabul edilmiş olacak.

RUSYA VE TÜRKİYE'NİN ORTAK PROJESİ

Mersin’de inşa edilmesi planlanan Akkuyu Nükleer Güç Santrali’yle ilgili hükumetlerarası anlaşma, Rusya ile Türkiye arasında 2010 yılında imzalandı. İnşaatın 2020 yılına kadar tamamlanması ve santralin ilk enerji bloğunun aynı yıl devreye girmesi bekleniyor.

Akkuyu NGS, her biri 1200 megavat kurulu güce sahip 4 üniteden oluşacak ve yılda yaklaşık 35 milyar kilovatsaat elektrik enerjisi üretecek. Bu miktar, bugünkü Türkiye elektrik tüketiminin yüzde 16'sını karşılayacak. Toplam maliyetinin yaklaşık 20 milyar dolar olması öngörülen santralin işletme ömrü ise 60 yıl olarak planlanıyor.