S&P, Rusya’nın "BBB-" olan notunu teyit etti

111

Uluslar arası derecelendirme kuruluşu Standard & Poor's (S&P), Rusya’nın “BBB-“ olan kredi notunu ve negatif olan görünümünü teyit etti. Rusya’nın notunun korunmasında güçlü net dış varlık pozisyonu ve düşük kamu borcu gösterildi.

S&P da yaptırımlara dikkat çekerek ülkenin kredi notunun düşürülebileceği uyarısı yaptı. S&P’ye göre kurda yaşanan dalgalanma da kredi notu üzerinde etki oluşturabilecek. Petrol fiyatlarında hızlı düşüşün yaşanmasının ardından dolar 41,8 rubleye dayanırken, avro da 52,9 ruble oldu.

Rusya’nın yatırım ortamının iyileştirilmesi ise negatif olan görünümün pozitife çevrilmesine katkı sağlayacak.

Rusya ekonomisinin 2014-2017 yıllarında ortalama yüzde 1 civarında büyüyeceğini öngören S&P, kamu borcundaki dengenin bu dönemde korunacağını belirtti.

Ukrayna’daki gerilimin devam edeceği varsayımı ile değerlendirmede bulunan S&P, iki ülke arasındaki sorunların çözülmesinin Rusya ekonomisi üzerinde olumlu etkisi olacağına dikkat çekti.

Uluslar arası derecelendirme kuruluşu Moody’s geçen hafta Ukrayna krizi nedeni ile uygulanan yaptırımların Rusya’nın büyümesini olumsuz etkilediği gerekçesi ile kredi notunu "Baa1"den "Baa2"ye çevirirken, negatif not görünümünü de korumuştu.