Rusya beyaz eşya sektörü yüzde 5 küçüldü

166

Rus Türk İşadamları Birliği - RTİB iki hafta da bir olmak üzere Rusya Federasyonun da faaliyet gösteren firmalarımızın değerli yetkililerinden sektörleri ile ilgili analizleri sizlerle paylaşıyor.

İlk sektör analizi RF Beko Genel Müdürü ve RTİB Yönetim Kurulu Üyesi Zafer Üstüner'den geldi. Üstüner'in 'Rusya Beyaz Eşya Sektörü’ üzerine kaleme aldığı analizi:

2008 Global ekonomik krizini takip eden yıllarda Avrupa’nin en hızlı büyüyen pazarları arasında yer alan Rus beyaz eşya pazarı, bu sene bilinen gelişmeler paralelinde küçülmeye başladı. Özellikle Rublenin Euro ve USD karşısında hızlı değer kaybı, artma eğilimine giren enflasyon ve ekonomik belirsizliğin tüketicileri olumsuz etkilediğini ve mecburi olmayan dayanıklı tüketim harcamalarının ötelendigini gözlemliyoruz.

Beyaz eşya pazarını ölçümleyen şirketlerin verilerine göre son 3 ay içinde Rusya toplam beyaz eşya pazarı geçen senenin aynı dönemine göre % 5’in üzerinde küçüldü. Pazardaki küçülme ürün gruplarına göre değişiklik göstermekle beraber, genel olarak solo ürün gruplarının tümünde pazarın küçüldüğünü; penetrasyonun görece daha az olduğu ankastre ürün gruplarında ise geçtiğimiz senelerde görülen yüksek büyüme hızlarının tek haneli rakamlara indiği söylenebilir.

Pazardaki “nihai tüketiciye satış” (sell-out) rakamlarındaki negatif trend, tüm büyük üreticilerin oluşturduğu ortak “perakende kanalına satış” (sell-in) verileriyle de desteklenmektedir. Rublenin hızlı değer kaybının getirdiği maliyet artışlarına rağmen nihai tüketiciye satış fiyatlarında bir artış gözlemlenmemekte olup, azalan talep ile gerek üreticiler gerekse perakende satış kanalları arasında artan rekabet ortamı tüketiciler açısından halen uygundur ve tüketimi desteklemektedir.

Perakende sektöründe konsolidasyon, pazarın küçülmesiyle hızlanmaktadır. Bu paralelde pazardaki bağımsız bölgesel perakendeciler, büyük ulusal zincirlerin baskısı nedeniyle yerlerini büyük zincir mağazalara ve internetten satış kanallarına bırakmaktadır. Ticari ortamdaki bu değişim, para toplama riskini artırarak yakın ve dikkatli takip gerektirmektedir. Değişen kanal yapısı özellikle geniş ürün gamı ve müşteri portföyü olan firmalar için yeni fırsatlar sunmakta ve riskleri azaltmaktadır.

Yılın ilk çeyreği ardından başlayan yavaşlamanın yılın ikinci yarısında hızını arttırması ve kısa-orta vade için ekonomideki belirsizlik ikliminin devami nedeniyle beyaz eşya pazarındaki daralmanın en az önümüzdeki 2 çeyrek boyunca daha devam edeceğini öngörmekteyiz.

Selam ve sevgilerimle,

Zafer ÜSTÜNER RF BEKO Genel Müdürü RTİB Yönetim Kurulu Üyesi