Rusya, Akkuyu için Türkiye'den vergi indirimi istiyor

371

Epeyce bir zamandır Rusya ile Türkiye arasında Mersin’deki nükleer santral yatırımında vergi tartışması yaşanıyor. Türkiye’nin mevcut anlaşma detayları müsaade etmediği için sıcak bakmadığı vergi indirimini Rus yetkililer, çeşitli örnekler vererek her fırsatta gündeme getirmeyi ihmal etmiyorlar. Yaklaşık 15 gün önce Trans Anadolu Doğal Gaz Boru Hattı Projesi’nin (TANAP) yapım aşamasında görev alacak şirketlere tüm mal ve hizmetlerde KDV muafiyeti getirilmesiyle konu daha da alevlendi. Üstelik bir yıl önce TANAP’a vergi muafiyeti getirileceğine dair haberler sebebiyle de Ruslar, bu taleplerini en üst seviyede ifade etmiş, netice alamamışlardı.

Dün medyaya yansıyan haberlerden anladığıma göre Ruslar, vergi indirimi için ilginç bir gerekçe bulmuşlar: “Nükleer santralda yerlilik oranının daha fazla artması için vergi indirimi gerekir.” Mevzuya şöyle bakın: Ruslar 20 milyar dolarlık nükleer santral yatırımı yapacaklar. Devletlerarası anlaşmaya göre yatırımın 8 milyar dolarlık kısmının, yani % 40’ının yerli alım olması gerekiyor. Halbuki Rusya’nın asıl gayesi, vergi indirimiyle yerlilik oranını % 40’tan yukarıya çekmekten ziyade, santralın yapım maliyetini aşağı indirmek. Özetle; Türk Hazinesi’ne vergi olarak girecek paraları Rusya ödemek istemiyor. Gerekçesi TANAP gösterilerek veriliyor: “Biz de sizin için yatırım yapıyoruz.”

Akkuyu Nükleer AŞ Genel Müdür Yardımcısı Oleg Titov, Kurumlar Vergisi ve Katma Değer Vergisi’nin (KDV) sıfırlanmasını istediklerini gayet açık ve net bir şekilde Akkuyu’nun ana hissedarı Rosatom’un Moskova’da düzenlediği Atomekspo Nükleer Teknoloji Fuarı’nda ifade etmiş. Aldığım duyumlara göre, yakın bir zamanda 2015’e girmeden Rusya Devlet Başkanı Putin, Türkiye’ye çalışma ziyareti yapacak ve bu konuyu da gündeme getirecek. Ancak Rusya’nın sıcak bakmadığı TANAP ile yolunun bu şekilde kesişmesi ilginç ayrıntılar da içeriyor olabilir.