Rus enerji devi Gazprom, İGDAŞ'a talip

508

İSTANBUL Büyükşehir Belediyesi’nin (İBB) hisselerinin tamamı için özelleştirme sürecini bu ay yayımlanacak ihale ilanı ile başlatacağı açıklanan İstanbul Gaz Dağıtım AŞ (İGDAŞ) ile ilgilenen yatırımcılar arasında çok sayıda yerli ve yabancı şirket yer alıyor.

Konu hakkında bilgi sahibi bankacılık ve sektör kaynaklarının Reuters’a verdiği bilgiye göre, İGDAŞ özelleştirmesi ile ilgilenen şirketler arasında Rus Gazprom, ticaret ve enerji altyapı projelerinde faaliyet gösteren Japon Marubeni Corp, Aygaz ve STFA ile İsviçreli Partners Group’un ortaklığı olan Enerya yer alıyor. Enerya İGDAŞ ihalesi ile ilgilendiğini teyit etti. Aygaz, kararını şartnameyi inceledikten sonra vereceğini söyledi. Marubeni ve Gazprom yetkililerine ulaşılamadı. İGDAŞ’ın özelleştirmesi gündeme geldiğinde adı geçen yabancı şirketlerden birisi olan Socar ise satış ile ilgilenmeyeceğini söyledi. Özelleştirme süreci hakkında bilgi sahibi bir bankacılık kaynağı, “Hükümet İGDAŞ ile köprü ve otoyolları gibi iki değerli varlığın aynı anda özelleştirme sürecini başlatarak yatırımcıların iştahını test edecek. İGDAŞ ile ilgilenenler arasında Gazprom, Enerya, Marubeni ve Aygaz bulunuyor.” dedi.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, geçen hafta yaptığı açıklamada, İGDAŞ’ın geçen yıl sonu itibariyle yaklaşık 5 milyar metreküp doğalgaz satış hacmi karşılığında 4.6 milyar lira net satış geliri ve 279 milyon lira net kâr elde ettiğini, aktif büyüklüğünün ise 4.2 milyar lira seviyesine ulaştığını açıkladı.Şirketin ödenmiş sermayesi 1.42 milyar lira seviyesinde bulunuyor. İGDAŞ’ın internet sitesinde yer alan bilgiye göre, şirketin 5.6 milyon abonesi bulunuyor. İGDAŞ özelleştirmesinde Citigroup ve Burgan Yatırım danışman kuruluşlar olarak görev yapıyorlar.