Rusya Merkez Bankası gevşek müdahaleyi seçti, dolar 44,41 ruble

673

Ukrayna krizi nedeni ile devam eden yaptırımlar, petrol fiyatlarında yaşanan düşüş ve Rusya Merkez Bankası’nın dolara müdahalede aceleci davranmaması doların yüzde 1,86 artışla 44,41 rubleye kadar yükselmesine neden oldu. Avro ise yüzde 1,94 artışla 55,61 rubleden alıcı buluyor.

Rusya Merkez Bankası daha önce sınırsız müdahale yönündeki politikalarında değişikliğe giderek günlük en fazla 350 milyon dolarlık müdahalede bulunacağını açıkladı.

Merkez Bankası yıl başından bu yana rubleyi güçlü tutmak için 70 milyar doların üzerinde harcama yaptı. Son bir aylık dönemdeki müdahale 30 milyar doların üzerine çıktı.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, doların yükselmesini durdurmak için ülkenin rezervlerini tüketme niyetinde olmadıklarını ifade etmişti.

Rusya Merkez Bankası gelecek yıldan itibaren rublenin tamamı ile serbest dolaşımı konusunda çalışmalarını sürdürüyor. Ancak enflasyonun hızla artma riski programın zamanlaması konusunda sorunlara neden oluyor.

Rusya ekonomisinin ana girdisini oluşturan petrol ve doğalgaz fiyatları dolar kuru üzerinde doğrudan etkili oluyor. Brent çıkışlı petrolün varili 85 doları gördükten sonra yeniden 83 dolara geriledi.

Rusya borsasında ise düşüş sürüyor. Dolar bazlı RTS endeksi MSİ 13:00 itibari ile yüzde 2,33 düşerek 1053 puana geriledi. Ruble bazlı MICEX endeksi ise yüzde 0,31 kayıpla 1486 puana düştü.