Türk limonu sayesinde Rusya’da fiyatlar yüzde 28,8 düştü

415

Türkiye’den ithal edilen limon sayesinde Rusya’da limon fiyatlarının Eylül ayı ile kıyaslamada yüzde 28,8 düştüğü açıklandı.

Cihan Haber Ajansı’na (Cihan) konuşan Rus FruitNews (gıda sektörü ajansı) ajansı uzmanı İrina Koziy, yıl ortasında limonların yüzde 20 oranda pahalandığını ifade etti. Rus uzman, “Türk ürünleri sayesinde Ekim ayında fiyatlar normale döndü. Daha önce limonun kilogramı 120 (yaklaşık 2,2 dolar) ruble idi. Güney Amerika ülkelerinde yaşanan kuraklık yüzünden ithalatta azalma görüldü. Şimdi Türk limonu sayesinde fiyatlar yaklaşık 80 rubleye kadar düştü.” dedi.

Türkiye’nin yıllık limon ithalatı ile ilgili rakamlarını açıklayan Koziy, “2013 yılında Türkiye, Rusya’ya 109 bin ton limon sattı. Genel olarak yıllık 100 tonu geçen bir rakam söyleyebiliriz. Eylül ayında ise Türkiye, Rusya’ya 7 bin 553 ton limon sattı. Bu da geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 31 daha fazla.” dedi.

Rusya’nın Avrupa gıda ürünlerine yönelik ambargosunun limon fiyatlarını ciddi etkilemeyeceğini savunan Koziy, “Avrupa’nın Rusya limon piyasasındaki yeri toplam yüzde 8.” şeklinde konuştu.