DenizBank 2014’ün ilk 9 ayında 777 milyon TL kar etti

114

Rusya’nın en büyük devlet bankası Sberbank’ın satın aldığı DenizBank 2014’ün ilk 9 aylık döneminde konsolide aktiflere göre 777 milyon TL kar açıkladı.

DenizBank Finansal Hizmetler Grubu Başkanı Hakan Ateş, ”Konsolide aktiflere göre Türkiye’nin 5. büyük özel bankası olarak; 745 şubemiz ve 14.829 çalışanımızla 2014 yılının ilk dokuz ayında da istikrarlı büyümemize devam ettik“ dedi.

DenizBank Finansal Hizmetler Grubu’nun geçen yılın aynı dönemine göre sektör büyümelerinin üzerinde bir performans kaydettiğini belirten Ateş, ”2014 yılının dokuz aylık döneminde konsolide net karımız 777 milyon TL olarak gerçekleşti. Aynı dönemde aktif ve mevduatımızı sektörün üzerinde artırmayı başardık” dedi.

Ateş, DenizBank’ın ilk dokuz ayda konsolide bazda;

• Aktiflerini %28 büyüterek 93,7 milyar TL’ye yükselttiğini, • Sermaye benzeri krediler dahil özkaynaklarını %30 büyüterek 10,7 milyar TL’ye çıkardığını, • Ana fon kaynağı olan mevduatını %30 artırarak 58,4 milyar TL’ye ulaştırdığını, • Nakdi kredilerini %20 artış ile 62,9 milyar TL’ye çıkardığını, • Gayrinakdi kredilerini %15 artış ile 19,4 milyar TL’ye yükselttiğini, • Müşteri sayısını yıllık %17 yani 1,2 milyonluk bir artışla 6,8 milyondan 8,0 milyona çıkardığını kaydetti.

Ateş, aktiflerinin konsolide bazda 94 milyar TL’ye dayandığını hatırlatarak, şunları söyledi: “DenizBank son yıllarda olduğu gibi yine sektörün üzerinde bir performans gösterdi. 2014’ün ilk dokuz ayında, aktif ve mevduatımızı sektör ortalamalarının üzerinde artırmayı başardık.”

DenizBank’ın güçlü finansal yapısının Sberbank ile daha da güçlendiğini kaydeden Ateş, 2013 yılında toplam 600 milyon ABD Doları sermaye benzeri kredi temin edildiğini belirtti. Toplam karın sermayeye eklenmesine ilaveten, 2014 yılının ilk dokuz ayında alınanlarla birlikte 1,2 milyar ABD Doları sermaye benzeri kredi temini ile Sberbank’ın desteğinin devam ettiğini ifade etti.

“İnovasyon”a verilen değer uluslararası ödüllerle taçlanıyor"

DenizBank, bankacılık sektöründeki yenilikçi yaklaşımları ile dünya çapında prestijli ödüllere layık görülmeye de devam etti. DenizBank, bu kapsamda finansal hizmet sektörünün prestijli kuruluşu, ABD merkezli Bank Administration Institute (BAI) tarafından inovasyon alanında verilen 2014 yılı BAI – Bankacılık İnovasyon Ödülleri’nde büyük bir başarı göstererek, üç kategoride 5 farklı inovasyon projesi ile Türkiye’den katılan sekiz kurum arasında finale kalan tek banka oldu. DenizBank, bu başarıya küresel ölçekte 120’nin üzerinde finans kuruluşunun 200 uygulaması arasından sıyrılarak ulaştı.

DenizBank’ın, finalist olan 22 proje arasında yer alan 5 uygulaması kategorilerine göre şöyle sıralandı:

• En Yenilikçi Ürün ve Hizmet: fastPay Handsfree Ödeme • Kanal İnovasyonu: fastPay Mobil Cüzdan • Kanal İnovasyonu: Sosyal Müşteri Hizmetleri • İç İşleyişte İnovasyona Dayalı Gelişim: Müşteri memnuniyetini artıran Inter-Collect • İç İşleyişte İnovasyona Dayalı Gelişim: Inter-Dashbord Programları

Dünyanın En İnovatif Bankası’nın da belirleneceği yarışmada ödülleri kazanan kurumlar 13 Kasım 2014 tarihinde duyurulacak.

Türkiye’nin 5’inci büyük özel bankası

DenizBank, gelişmekte olan Türk denizcilik sektörüne finansman sağlama hedefi ile bir kamu iktisadi teşebbüsü olarak 1938 yılında kuruldu. 1997 yılının başında, bir bankacılık lisansı olarak Zorlu Holding tarafından Özelleştirme İdaresi'nden satın alınan DenizBank’ı, Avrupa'nın önde gelen finans gruplarından Dexia, Ekim 2006’da bünyesine kattı. 6 yıl boyunca Dexia’nın ana hissedarlığında faaliyetlerini sürdüren DenizBank, 28 Eylül 2012 itibariyle Rusya’nın en büyük ve köklü bankası Sberbank çatısı altında hizmet vermeye başladı.

DenizBank, kısa süre içerisinde Türkiye’nin sayılı bankalarından biri haline geldi. 2003 yılında çeşitli finansal hizmetleri aynı çatı altında toplayan bir “finansal süpermarket” oluşturmak amacıyla DenizBank Finansal Hizmetler Grubu kuruldu. DenizBank Finansal Hizmetler Grubu’nun, Türkiye’nin 81 ilinde, iştiraklerin şubeleri dâhil toplam 745 şubesi ile 15 bine yakın çalışanı bulunuyor. DenizBank Finansal Hizmetler Grubu çatısı altında; DenizBank'ın yanı sıra yedi yerli, üç uluslararası finansal iştirak ile finansal olmayan beş yerli iştirak ve Bahreyn'de bir şube bulunuyor. DenizYatırım, Ekspres Menkul, Deniz GYO, DenizPortföy Yönetimi, DenizLeasing, DenizFaktoring, Destek Varlık Yönetimi; Intertech, DenizKültür, Deniz Kartlı Ödeme Sistemleri, Açık Deniz Radyo-TV ve Bantaş grubun yerli; Eurodeniz, DenizBank AG ve DenizBank Moscow ise uluslararası iştirakleridir.

Sberbank, Rusya bankacılık sektörünün üçte birini elinde bulunduruyor

Sberbank of Russia, Rusya’nın en büyük bankası ve önde gelen global bir finans kurumudur. Sberbank Rusya’daki bankacılık sektörü aktiflerinin yaklaşık üçte birini elinde bulundurmakta olup ulusal ekonominin ana kreditörü ve Rusya’nın en fazla mevduat toplayan bankası. Sberbank’ın kurucusu ve ana hissedarı olan Rusya Merkez Bankası, banka hisselerinin %50’si ile bir adet oy imtiyazlı hissesine sahip. Bankanın diğer hisseleri, yerli ve yabancı yatırımcılara ait. Sberbank’ın 20 ülkede 110 milyondan fazla bireysel müşterisi ve 1 milyon kurumsal müşterisi bulunuyor. 18.000’den fazla şubesi ile Rusya’daki en geniş şube ağlarından birine sahip olan Sberbank’ın uluslararası operasyonları İngiltere, ABD, Bağımsız Devletler Topluluğu, Orta ve Doğu Avrupa ülkeleri, Türkiye ve diğer ülkelerde gerçekleştirilmekte.