Rusya Ekonomi Bakanı: Ruble yakın zamanda yeniden güçlenir

340

Rusya Ekonomi Bakanı Aleksey Ulyukayev, rublenin kısa zamanda yeniden güçleneceğini, mevcut zayıflamanın döviz piyasasında herhangi bir sınırlamayı zorunlu kılmadığını söyledi.

Asya Pasifik Ekonomik İşbirliği (APEC) zirvesi için Pekin’de bulunan Rus Bakan basına değerlendirmede bulundu. Ulyukayev, “Rublenin denge olarak görülebilecek fiyatı geçtiğini söyleyebilirim… Kısa vadede kurun geri dönmesini öngörebiliriz…” dedi.

Petrol fiyatlarında yaşanan düşüş, küresel ekonomilerde yaşanan durgunluk, Ukrayna krizi, Merkez Bankası’nın rubleye müdahale limitini günlük 350 milyon dolarla sınırlandırma kararı doları tarihi rekor kırarak 48 rubleyi görmesine neden oldu. Uzmanlara göre petrol varil fiyatının 80 dolar olması durumunda doların da 41-42 ruble aralığında olması adil.

Rublenin düşmesi ile ilgili gerekçelerini değerlendiren Ulyukayev, “Birçok neden birleşerek ruble üzerinde etkili oldu. Petrol fiyatlarının düşmesi, nakit çıkışı ticaret dengeleri üzerinde baskı yapıyor. Spekülatörler de bu durumu değerlendiriyor…” dedi. Kimseyi suçlamanın doğru olmadığını savunan Rus Bakan, bir çok faktörün bir araya geldiğini ifade etti.

Rublenin serbest dalgalanması ile ilgili Merkez Bankası’nın aldığı kararın doğru olduğunu savunan Bakan, “Burada farklı bir taktik var. Mantıklı bir taktik seçildi. Sonuçlarını göreceğiz…” dedi.

İnsanlara birikimleri ruble, dolar ve avro olarak tutmaları yönünde tavsiyede bulunan Ulyukayev, “Gelirleriniz ve giderleriniz ruble ise kurun ne olduğu konusunda endişelenmenize gerek yok. Dolar avro cinsinden bir kısım yükümlülükleriniz varsa o zaman üçlü bir sepet oluşturulabilir. Bu gelir ve giderlerinize bağlı…” önerisinde bulundu.