Rusya’ya otomotiv yan sanayi ihracatı yüzde 20 küçülebilir

349

Bursa Girişimci İş Adamları Derneği (BUGİAD) Otomotiv Komitesi Başkanı Kemalettin Bayram, Türk işadamlarının geçtiğimiz yıl Rusya’ya 1 milyar 160 milyon dolarlık otomotiv yan sanayi ürünü ihraç ettiğini açıkladı. Türkiye’nin en çok otomotiv yan sanayi ürünü ihraç ettiği ülkeler sıralamasında 5’inci sırada bulunuyor.

Rus-Türk İşadamları Derneği (RUTİD) tarafından St. Petersburg Ticaret odasında gerçekleştirilen organizasyonda BUGİAD üyesi işadamları Rus partnerleriyle bir araya geldi. Toplantı vesilesiyle gerçekleştirilen seminere BUGİAD temsilcisi Bayram’ın yanı sıra, Rusya Federasyonu Ticaret Odaları St. Petersburg Temsilcisi İrina Paiçenko, RUTİD St. Petersburg Temsilcisi Yasin Kürşad Demiralp ve St. Petersburg Ticaret Odası Başkan Yardımcısı Ekaterina Lebedeva konuşmacı olarak katıldı.

Seminerde Türk işadamlarına St. Petersburg’daki yatırım fırsatları hakkında bilgi veren İrina Paiçenko, St.Petersburg’un Avrupa’ya yakın olması ve uluslararası limana sahip olması açısından stratejik bir konuma sahip olduğunu vurguladı. Bu sayede bölgede otomotiv sektörünün sürekli olarak geliştiğinin altını çizen Paiçenko, “Bizim için önemli olan kaliteli araç ve bunlara ait yedek parça. Ancak burada çalışan firmaların çoğu düşük kaliteli firmalar. Bu yüzden Türk işadamlarıyla çalışmak istiyoruz. Türkiye’de bu alanda çalışan çok firma var ve sizin tecrübelerinize güveniyoruz.” dedi.

resim tanımı girin

Rusya’ya 20 Türk firması daha yatırım yapmayı planlıyor

Seminerde söz alan ve aynı zamanda Öznur Otomotiv’in Genel Müdürlüğünü yapan Kemalettin Bayram, Türkiye’den Rusya’ya yapılan otomotiv yan sanayi ihracatının 2013 yılında 1 milyar 160 milyon dolar olarak gerçekleştiği bilgisini verdi. Dünyada ve bölgede yaşanan gelişmeler neticesinde bu rakamın 2014 yılında yüzde 20 oranında bir düşmesinin beklendiğini kaydeden Bayram, “Rusya’ya ihracatımızda sadece bölgelerdeki gelişmelerden değil aynı zamanda işadamlarımızın bölgede yerleşmesi önemli rol oynamaktadır. Rusya’da şu an yatırımı olan 13 firma var. 20 firma daha yatırım yapmayı planlıyor.” dedi.

Rusya’nın Türkiye ihracatında 5. Sırada, Avrupa’nın ise yüzde 60’la ilk sırada yer aldığını kaydeden Bugiad temsilcisi, “Rusya’nın AB’ye karşı uyguladığı yaptırımlar karşısında Türk üreticiler olarak her türlü desteği vermeye hazır olduğumuzu belirtmek isterim. Bu ortak yatırım ya da ortak ticaret ağı gibi farklı alanlarda söz konusu olabilir.” ifadelerini kullandı.

Seminerin ardından Cihan Haber Ajansı’na açıklama yapan Üç-El Kauçuk Otomotiv Yedek Parça Sanayi şirketi Genel Müdür Yardımcısı Hüseyin Oruç, araç üretiminde hem yurtiçi piyasasında hem de Avrupa piyasalarında 2008 döneminden bu yana yaşanan ekonomik durgunluktan ötürü bir daralmanın var olduğunu belirtti.

Bu dönemde, kaliteli yan sanayi üretimi yapan firmalarda ise böyle bir sorunun bulunmadığını kaydeden Oruç, aksine bunun kendilerine olumlu yansıdığını söyledi. Oruç, “Çünkü insanlar yeni araç almak yerine araçlarını ellerinde tutuyor ve bakım yapıyor. Daha pahalı parçalar yerine onun eşdeğeri kalitede olan yan sanayi ürünlerini tercih ediyor. Bu yüzden bizim gibi firmaların işleri daralmadı daha iyi konuma geldi.” şeklinde konuştu.

resim tanımı girin

Rusya’da büyük iş yapmak için Türk işadamları ülkeye yatırım yapmalı

Oruç, “Buradaki seminerden anladığımız, Türkiye’den Rusya’ya mal sevkiyatı hem lojistik anlamda hem de diğer konularda maliyetli. Gümrüklerde daha önce sıkıntılar yaşanabiliyordu ancak hem Avrupa’nın hem de ABD’nin Rusya’ya uyguladığı ambargodan dolayı rahatlar ve kolaylaşır diye ümit ediyoruz. Bu anlamda Türkiye’ye bir katkısı olacağını düşünüyoruz ancak uzun vadede Rusya’da var olabilmek ve büyük ciddi işler yapabilmek için burada üretimin ya da firmaların bir ayağının olması gerektiğini anladık. Bu anlamda Hem Moskova’da hem de burada değişik firmalarla görüşmeler yaptık.” değerlendirmesinde bulundu.

Seminere Rus işadamlarının yanı sıra Türkiye’den Öznur Otomotiv, Öztunar Otomotiv, Şahince Otomotiv, Üç-El Kavuçuk, Güleryüz Otomotiv, Turkas Amortisator, Kamer Otomotiv ve Hydrotime şirketi temsilcileri katıldı. Seminerin ardından işadamları partnerleriyle karşılıklı iş görüşmeleri gerçekleştirdi.

Toplantının ardından BUGİAD üyesi işadamları şehirde bulunan Nissan fabrikasını ziyaret etti. Ziyaret sırasında fabrika temsilcilerinden üretim ve yedek parça konularında bilgi alan heyet çalışmalarını tamamlamalarının ardından Türkiye’ye döndü.