Rusya’da 3 bankanın daha lisansı iptal edildi

190

Rusya Merkez Bankası müşterilerin taleplerini zamanında yerine getirememeleri ve bankacılık kurallarını ihlal ettikleri gerekçesi ile 3 bankanın daha lisansını iptal etti.

Rusya’da yeniden yapılandırma sürecinde olan bankacılık sisteminde banka sayısının azaltılarak verimli hale getirilmesi planlanıyor. Rusya’da yıl başından bu yana 69 bankanın lisansı iptal edilirken, banka sayısı da 865’e geriledi. Rusya’da birkaç yıl öncesine kadar binin üzerinde banka bulunuyordu.

Ufa’da faaliyet gösteren Payment Service Bank, Ulyanovsk merkezli Gubernski Bank Simbirsk ve Moskova’da faaliyet gösteren Yevropeisky Ekspress’in lisansları iptal edildi.

Payment Service Bank ve Gubernsky Bank Simbirsk’in riskli kredi miktarının çok yüksek olması ve kreditörlerin taleplerini karşılayamaz duruma gelmesi lisanslarının iptalinde etkili oldu. Yevropeisky Ekspress ise şüpheli operasyonlar ve Rusya’dan yasal olmayan aşırı miktarda para çıkışına aracı olması nedeni ile lisansını kaybetti.

Rusya Merkez Bankası Başkanı Elvira Nabiullina Haziran 2013’de göreve gelmesinin ardından bankacılık sektörünün verimli hale gelmesi için çalışmalarını sürdürüyor. Nabiullina, modernizasyon için tüm uyarıların yapıldığını, lisansın iptali ile ilgili uygulamanın son aşama olarak uygulandığını belirtti.