Rusya'da göçmen işçiler için patent dönemi başlıyor

428

Rusya parlamentosunun alt kanadı Devlet Duması, göçmen işçiler için kotalar yerine patentleri öngören kanunu kabul ediyor.

Kanunda, “Vize gerektirmeyen usulle gelen yabancı uyruklu vatandaşların Rusya topraklarında iş faaliyetine katılması sırasında uygulanan kota mekanizmasının yerine iş faaliyetinin patente göre gerçekleştirilmesi için izin prosedürünün getirilmesini” öngörülüyor.

Rusya sınırını geçerken göçmen kartında ziyaret amacını “iş” olarak gösteren yabancıların ilgili başvuru yapması durumunda patent alması gerekecek.

Bir aylık süre için verilecek patent ardından bir yıla kadar uzatılabilir. Rusya’ya giriş yapıldıktan sonra 30 gün içerisinde alınması gerekiyor.

Kanun, patent alımı için herkes için ortak talepler öngörüyor: Rusça bilgisi, sabıka kaydının olmaması, ikamet kaydı, gerçek kişi gelir vergisinin ödendiğinin teyidi, çevredekiler için tehlikeli bulaşıcı hastalıkların, HIV ve uyuşturucu bağımlılığının olmaması ve Rusya’da uygulanan gönüllü sağlık sigortası poliçesine sahip olmak.

Halihazırda göçmen kaydını Rusya Federal Göç Servisi yürütüyor. Belgeler sıkça aracılar üzerinden teslim ediliyor.

Yeni kanuna göre vizesiz göçmen işçilerin kaydı, 1 Ocak 2015 tarihinden itibaren özel bir kurum tarafından yapılacak. Yabancıların şahsen bu kuruma başvurması gerekecek. Aracılar, özel merkezlerin henüz kurulmadığı bölgelerde faaliyetine devam edebilecek. Aracı hizmeti, 2016’da tamamen iptal edilecek.