"Rusya’ya yönelik yaptırımların AB’ye maliyeti 1,2 trilyon dolar"

157

Kremlin Ekonomi Danışmanı Sergey Glazyev, Avrupa Birliği’nin Ukrayna krizi nedeni ile Rusya’ya uyguladığı yaptırımların sürmesi durumunda bunun Brüksel’e maliyetinin 1,2 trilyon doları bulacağını söyledi.

TASS’ın haberine göre Kırgızistan’da düzenlenen ekonomi programında konuşan Glazyev, “Rusya’ya yönelik yaptırımlar pratikte AB ülkelerine zarar veriyor. Eğer onlar bu yaptırımları sürdürürse, AB’ye maliyeti 1,2 trilyon doları geçecek…” uyarısında bulundu.

Avrupa ile ekonomik entegrasyonun en güzel alternatifinin Avrasya ülkelerinin kendi aralarında entegrasyonu olduğunu ifade eden Kremlin Danışmanı, böylece Batının bölge ülkelerine nüfuzunun önüne geçilebileceğini kaydetti.

Pekin’in ve Avrasya ekonomilerinin büyümesine rağmen, Avrupanın ekonomik bir durgunluk içinde olduğunu vurgulayan Glazyev, “Avrasya Ekonomik Birliği’nin kurulması, Avrupa Birliği’ne önemli bir denge olacak. Burada siyasi motivasyondan çok, üye ülkelerin ekonomik kalkınması hedefleniyor.” değerlendirmesinde bulundu.

Rusya, Belarus ve Kazakistan arasında kurulan Avrasya Ekonomik Birliği 1 Ocak 2015’den itibaren aktif hale gelecek. Mal ve iş gücünün serbest dolaşımının öngörüldüğü birlik içerisinde henüz ortak para ve vergilerde uyum konularında karar alınabilmiş değil. Ermenistan ve Kırgızistan’ın da dahil olacağı Gümrük Birliği yapısı içinde bir çok ülke ile serbest ticaret anlaşmalarının imzalanması planlanıyor.