Türk girişimciden Rusya’da iş yapmanın sırları

3225

Rusya’da anahtar teslim elektrik projelerini tamamlayan Express Elektric Yönetim Kurulu Başkanı Levent Gündüzhan, Rusya’da başarılı iş yapmanın sırlarını anlattı. 2003’de firmasını kurarak 50’den fazla büyük proje tamamlayan Gündüzhan, iş makineleri ile dev şirketlere lojistik hizmetler de veriyor.

Rusya’nın dev cam fabrikalarından Ruscam başta olmak üzere büyük şirketlere forklift, mini kepçe ve diğer iş makinelerini bakım, onarım ve kullanıcılar dahil komple hizmet sunan Gündüzhan, gelecek yıldan itibaren inşaat makineleri ve vinç tedariki konusunda da hizmet vermeye başlayacak.

Şişecam ve diğer büyük fabrikaların elektrik sistemlerini anahtar teslim inşa eden Express Electric, genel mühendislik ve müteahhitlik hizmetlerini de veriyor. Tasarım, planlama, proje yönetimi, malzeme temini, montaj hizmetleri, devreye alma, servis ve bakım ve tesislerin teknik işletmesine kadar geniş bir alanda çalışma yapılıyor. En yeni teknolojiler, enerji tasarrufu ve güvenirlilik prensipleri ile uygulanıyor.

Ofiste Rus, sahada Türk personel

Rusya’da iş yapmak için güçlü bir ofisin olması gerektiğini ifade eden Gündüzhan, “Rus mühendis kadromuz güçlü. Tüm evrak işlerini bünyemizdeki personelle yapıyoruz. Ofis Rusya vatandaşlarından oluşması çok önemli. Sahada ise Türk mühendisler çalışıyor. Rusya’da başarılı olabilmek için sözleşmeler ve evrak işlerinin sağlam ve hukuk çerçevesinde olması çok önemli. İkinci olarak iyi bir danışmanlık şirketinden destek alınmalı. Hızlı yatırıma yönelmemeli. Bir süreç olmalı. Belirli bir süre araştırma aşaması olmalı. Uzun vadede Rusya’da yerli bir partnerin olması işlerin kolay ilerlemesine katkı sağlar.” önerisinde bulundu.

resim tanımı girin

Rusya’da 2003’den bu yana bir çok başarılı projeyi tamamlayan Gündüzhan gelecek yıldan itibaren iş kapasitesini büyütmeyi planlıyor. Rusya’da işe başlarken tereddüt ettiklerini, ancak sonrasında Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in ülkeye istikrar getirdiğini ve yabancı yatırımcı açısından güven ortamın artmasını sağladığını ifade eden Türk girişimci, “Rusya’nın gelişmesini ve güçlü olmasını istiyorum. ABD ve AB’nin alternatifi olmalı. Rusya güçlü bir ülke. Güçlü bir Rusya ile uluslar arası ilişkilerde dengeler daha sağlıklı olur.” dedi.

Rusya pazarına marka olarak girilmeli

Rusya pazarına marka olarak girmenin önemine değinen Gündüzhan, “Artık Rusya değişiyor ve gelişiyor. Pazarlar sona ermek üzere. Markalar var. Türk firmaları da markalaşarak Rusya pazarında var olmaya çalışmalı. Türk inşaat şirketleri Rusya’da önemli işler başardı. Soçi Kış Olimpiyat hazırlılarını son anda Türk şirketler tamamladı. Ancak burada ödemeler konusunda bir kısım sorunlar yaşandı. Burada teleferik ve çevre aydınlatma projeleri ile otel ve diğer tesislerde anahtar teslim projeler tamamladık. Şimdi de Dünya Kupası hazırlıkları ile ilgileniyoruz. Bunun yanında sektörümüz açısından Rusya’da binalar ve elektrik sistemleri çok eski. Tüm sistemin yenilenmesi gerekiyor. Rusya’nın geleceğine güveniyoruz ve yapacak çok işimiz var.” ifadelerini kullandı.