BRICS 100 milyar dolarlık banka hazırlıklarını ele aldı

226

G20 Zirvesi kapsamında Rusya, Brezilya, Hindistan, Çin ve Güney Afrika’dan oluşan BRICS ülkeleri Brezilya’nın yönlendirmesi ile 6. defa bir araya geldiler. Söz konusu ülkeler NDB, (New Develepment Bank) isimli bankanın kurulması konusundaki çalışmaları ele aldı.

Taraflar bir sonraki toplantının yapılacağı Rusya’da bir araya gelmeden önce NDB Bankasının başkan ve kuruluş aşamalarının tamamlanması konusunda anlaşmaya vardılar. Ayrıca NDB Bankası için bir de yönetim kurulu oluşturulacak.

BRICS ülkeleri ayrıca G20 Zirvesi sonuçları ve çalışmaları hakkında da karşılıklı görüş alışverişinde bulunarak, büyüme, yeni iş alanlarının oluşturulması, yatırım ve altyapı, ticaret ve uluslararası vergi ve finans konularında işbirliği yapma konusundaki iradelerini ortaya koydular.

Anlaşma Temmuz'da imzalanmıştı

Temmuz ayında anlaşmanın imzalanmasının ardından açıklamada buluna Rusya Maliye Bakanı Anton Siluanov 100 milyar dolarlık bankanın sermayesinin 50 milyar dolar olacağını açıklamıştı. BRICS ülkelerinin ortaklığı yüzde 50’nin altına düşmeyecek. Çin 41 milyar dolarla aslan payına sahip olurken, Rusya, Brezilya ve Hindistan’ın 18’şer milyar dolar ve Güney Afrika’nın da 5 milyar dolarlık ortaklığı olacak.

Hindistan’ın ilk yıl başkanlığını yapacağı bankaya Rusya temsilciler kuruluna başkanlık yapacak. Her ülke Maliye Bakanı ya da Merkez Bankası Başkanlarını temsilciler kurulu için görevlendirebilecek. Banka BRICS ülkelerinin dışında Meksika, Arjantin ve Endonezya gibi gelişmekte olan ülkelerin üyeliğine de açık olacak.

BRICS ülkeleri döviz rezervlerine dair bir anlaşma da imzalandı. Anlaşmaya Rusya adına Rusya Federasyonu Merkez Bankası Başkanı Elvira Nabiulina imza koydu. BRICS ülkeleri kredi kuruluşları arasında iyi niyet işbirliği ve inovasyon alanında işbirliği de yapacak.

Dünya nüfusunun yüzde 42’sini oluşturan BRICS ülkeleri küresel ekonominin de yüzde 20’sini elinde bulunduruyor. BRICS ülkeleri arasında toplam ticaret hacmi 6,14 trilyon doları bulurken, bu rakam dünya toplam ticaret hacminin de yüzde 17’sini oluşturuyor.