Rusya’da vergi dönemi; dolar düştü, borsa pozitif

218

Rusya’da Ukrayna krizi ve petrol fiyatlarının düşmesine paralel olarak mali piyasalarda hareketlilik devam ediyor. Ay sonunda vergilerin ödenecek olması dolara talebi düşürürken, petrol fiyatlarının bir miktar artması rublenin güçlenmesine neden oldu.

Serbest piyasada 23 kapek düşen dolar 46,79 rubleden işlem görürken, 17 kapek gerileyen avro da 58,73 rubleden alıcı buluyor. Ural çıkışlı petrolün varili 73 dolar seviyesinden 75 dolara yükselirken, Brent çıkışlı petrol de 78 dolara yükseldi. Beklentiler petrol fiyatlarının yeniden 80 dolar bandına çıkacağı yönünde.

Doların değerlenmesinde en büyük sorunun spekülatif hareketler olduğu belirtiliyor. Rublenin koridor uygulamasının kaldırılarak serbest piyasa şartlarında dalgalanmaya bırakılması rezervlerin erimesini de engelleyecek.

Ruble yıl başından bu yana dolar ve avro karşısında yüzde 30 civarında değer kaybetti. Profit Group yatırım şirketi uzmanı Gleb Zadoya, The Moscow Times’a yaptığı değerlendirmede Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin başta olmak üzere ekonomi yönetiminin rublenin güçleneceği yönündeki sözlü açıklamalarının piyasalara olumlu yansıdığını vurguladı.

Rusya borsaları ise uzun aradan sonra ilk kez artı yönlü hareket gerçekleşti. MSİ 12:45 itibari ile dolar bazlı RTS endeksi yüzde 1 artarak 1031,49 puana çıkarken, ruble bazlı MICEX endeksi yüzde 0,68 artışla 1528 puana çıktı. LUKoil yüzde 1,24 değer kazanırken, Gazprom yüzde 0,21 ve Sberbank da yüzde 0,09 arttı.