Bakan Yıldız, KEK toplantıları için Rusya’ya geliyor

166

Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, 26 Kasım’da Moskova’da düzenlenecek “Türkiye-Rusya Karma Ekonomik Komisyonu (KEK) 13. Dönem Toplantısı” için Rusya’nın başkenti Moskova’ya geliyor.

Gazprom Başkanı Aleksey Miller, Rusya Enerji Bakanı Aleksandr Novak’la ikili görüşmeler yapacak Yıldız, Golden Ring Otel’de düzenlenecek KEK Bakanlar Oturumu’na katılacak. Görüşmelerde iki ülke ekonomik ve ticari ilişkilerin yanı sıra karşılıklı yatırımlar değerlendirilecek. 1 Ocak’tan itibaren doğalgaz anlaşmalarında yapılacak revizyon, Mersin Akkuyu’ya inşa edilecek nükleer santralle ilgili son durum ve ÇED raporu görüşmelerde ele alınacak.

Gazprom Başkan Yardımcısı Aleksandr Medvedev, Türkiye’nin talebi üzerine doğalgaz fiyatlarında indirim konusunda kapsamlı bir çözüm için çalıştıklarını ifade etmişti. Türkiye, Mavi Akım üzerinden alınan doğalgaz miktarını da 3 milyar metreküp artırmak istiyor. Türkiye’nin talebi Yıldız’ın bir önceki Moskova ziyaretine Rus makamlarına iletilmişti.

Türkiye halen Mavi Akım üzerinden 16 milyar metreküp, Batı Hattı’ndan da 10 milyar metreküp doğalgaz alımı yapıyor. Türkiye’nin 2015 için planı BOTAŞ ve özel sektör aracılığı ile Rusya’dan 30 milyar metreküp doğalgaz alımı yapmak. Türkiye toplam yıllık 48-49 milyar metreküp doğalgaz tüketimi gerçekleştiriyor.

Mavi Akım’dan geçen doğalgaza verginin gelmesi ve döviz piyasalarında yaşanan gelişmeler, petrol varil fiyatlarında yaşanan düşüş Türkiye’nin ek indirim talebinin önündeki engeller olarak duruyor. Türkiye’nin talep ettiği indirimin Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in 1 Aralık’ta yapacağı Ankara ziyaretinde netleşmesi bekleniyor.

KEK toplantıları çerçevesinde en önemli gündem maddelerinden biri de iki ülke ticaret hacmi olacak. 2008’de 38 milyar doları bulan hacmin 2014’de 32 milyar dolara gerilemesi ihracatçının beklentilerini zora sokuyor. Rusya’ya yönelik ihracat rakamlarında ise geçen yıla göre en az yüzde 20 gerileme yaşandı.