OPEC’in petrol üretimini düşüreceği spekülasyonu rubleyi güçlendirdi

151

Petrol İhraç Eden Ülkeler’in (OPEC) 27 Kasım’da yapacakları zirvede üretimde kısıtlamaya gidebilecekleri yönündeki spekülasyonlar petrol varil fiyatlarının 80 dolar seviyesine çıkmasına neden olurken, rublenin de güçlenmesine katkı sağladı.

Petrol fiyatlarının yükselişe geçmesi ve Rusya mali piyasalarında yaşanan gelişmeler rublenin güçlenmesine neden oldu. Geçen hafta 47 rubleye kadar çıkan dolar, 44,5 rubleye gerilerken, avro da 55,85 rubleden alıcı buluyor.

Uzmanlara göre spekülatif döviz alımları artık durdu ve vergi dönemi nedeni ile kısmi rubleye geçişler başladı. Yöneticilerin rublenin güçleneceği yönündeki açıklamaları da piyasalara olumlu yansıyor.

Ukrayna krizi nedeni ile uygulanan yaptırımlar ve nakit çıkışının artması nedeni ile Rusya Merkez Bankası ruble koridor uygulamasını kaldırmış ve serbest dalgalanma uygulamasına geçmişti. Rusya Merkez Bankası rubleyi desteklemek için yıl başından bu yana 70 milyar dolar harcama yaptı.

OPEC’in gelecek hafta yapacağı toplantıda petrol üretimini kısacağı spekülasyonları petrol varil fiyatlarının artmasına neden oldu. OPEC kurucu üyelerinden İran ve Venezüella fiyatların 100 dolara çıkarılması için üretimin kısılması yönünde açıklamada bulundu. Irak, Nijerya ve Ekvador da üretimin kısılmasına destek veriyor.

OPEC üyesi Birleşik Arap Emirlikleri ve Kuveyt petrol üretiminin düşürülmesine karşı. Henüz pozisyonunu açıklamayan Suudi Arabistan, OPEC kararında etkili olacak.

Rusya Enerji Bakanı Aleksandr Novak, OPEC’in üretimi düşürme ihtimalinin zayıf olduğunu söyledi. OPEC ülkeleri toplam petrol üretiminin yüzde 30’unu karşılıyor.