Türkiye, Rus gazında kesinti beklemiyor

87

Türk devlet petrol ve gaz taşımacılığı şirketi Botaş Genel Müdür Yardımcısı Abdülvahit Fidan, Türkiye’nin kış döneminde yabancı tedarikçilerinden doğalgaz alımında kesinti ve aksaklıklar beklemediğini belirtti.

Ankara’da gerçekleşen Uluslararası Enerji Kongresi’nde bir konuşma yapan Fidan, “Biz bu kış yurtdışından gaz tedariki ile ilgili sorunlar beklemiyoruz. Botaş tüm bunlara rağmen olayların her türlü senaryosuna hazırdır, tüm gaz depoları doludur” ifadelerine yer verdi. Fidan ayrıca geçen hafta bir açıklama yapan Türkiye Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız’ın Türkiye’ye Rus gazı sevkiyatının %40 oranında azaldığı şeklindeki açıklamalarını “Bu geçici bir durumdur” sözleri ile yorumladı.

Türkiye yılda 45 milyar metreküp gaz tüketirken, Rus gazının bundaki payı yaklaşık %60 oranında olma özelliği taşıyor. Gazprom 2013 yılında Türkiye’ye 26.6 milyar metreküp gaz ihraç etmişti. Rus gazı Türkiye’ye Karadeniz’in altına döşenmiş olan Mavi Akım boru hattı ve ayrıca Ukrayna üzerinden Trans-Balkan boru hattı ile taşınıyor. Ekim ayında Rusya ile Türkiye arasında Mavi Akım’ın hacminin yılda 16 milyar metreküpten 19 milyar metreküpe çıkarılması konusunda anlaşmaya varılmıştı.