Rusya’nın en pahalı gayrimenkulleri bu sokakta

350

Moskova merkezinde bulunan Stoleşnikov Sokağı, dünyanın en pahalı sokakları arasında ilk 10’a girdi.

Cushman & Wakefield şirketi tarafından yapılan açıklamada, Stoleşnikov Sokağının listede geçtiğimiz yıla göre 2 basamak yukarı çıktığı ifade edildi. Bu sokakta bulunan bina kiraları son bir yıl içinde yüzde 20 artış gösterirken, dairelerin metre kare fiyatı da 5 bin 890 dolara (4 bin 750 Euro) yükseldi.

Rus basınına açıklama yapan Cushman & Wakefield şirketi perakende servisi müdürü Maksim Karbaşnikov, dünyanın ünlü markaları arasında yer alan, Gucci, Moncler, Swatch, Tourbillon ve Jaguar firmalarının Stoleşnikov sokağında mağaza açmak için geçtiğimiz yıl anlaşma imzaladığını açıkladı.

New York’un 5. Caddesiyle (Fifth Avenue) karşılaştırılan Tverskaya caddesinde müşteri düşüşünün yaşandığını ifade eden Karbaşnikov, bu duruma rublenin düşüşü, ekonominin istikrarsızlığı ve şehir merkezinde bulunan araç parklarının paralı olması gibi nedenlerin etkili olduğunu söyledi.

Dünya’nın en pahalı sokakları listesinde ilk sarada New York’un Fifth Avenue Caddesi bulunuyor. Burada bir metrekarenin yıllık kira bedeli 29 bin 822 Euro’yu buluyor. Geçtiğimiz yıla göre kira fiyatları yüzde 6,8 gerileyen Hong Kong’un Causeway Bay Caddesi, 23 bin 307 Euro fiyatla ikinci oldu.

Listeye göre, Paristeki Şanzelize Caddesi 13 bin 255 Euro ile üçüncü, Londra’nın New Bond Street’i 10 bin 361 Euro ile dördüncü ve Sydney’deki Pitt Steet Mall sokağı 8 bin 658 Euro ile beşinci sırada yer aldı.