Gazprom, Türkiye’ye kesintiyi kaldırdı, kontrat seviyesine döndü

173

Türkiye’nin Rusya’dan satın aldığı doğalgazın Batı Hattı’ndan yapılan arzında bir aydır devam eden kesinti sonlandırıldı. Rusya Enerji Bakanı Aleksandr Novak, sınırlamanın sona erdiğini, normal kontrat seviyesine dönüldüğünü açıkladı.

Rus basınına değerlendirmede bulunan Novak, “Evet şu an itibari ile sınırlama sonlandırıldı. Ben Gazprom yöneticisi değilim, ancak bildiğim kadarı ile sevkiyatın normal seviyeye çekilmesi konusunda anlaştık…” dedi.

Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Batı Hattı’ndan günlük 42 milyon metreküp olan arzın 26-28 milyon metreküpe çekildiğini, yaklaşan kış aylarında bunun mutlaka kontrat seviyesine çekilmesi gerektiğini söylemişti. Rusya sınırlamanın depolarda yaşanan teknik sorunla bağlantılı olduğunu ifade etmişti.

Türkiye yüzde 15 indirim istemişti

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in Ankara temaslarında Türkiye’ye doğalgaz fiyatlarında yüzde 6’lık bir indirim verildi. Türkiye’nin talebinin yüzde 15 civarında olduğu belirtiliyor. İndirimli fiyatlar 1 Ocak 2015’den sonra revize edilecek anlaşmalarda geçerli olacak.

Novak açıklamasında Türkiye’nin yüzde 15 indirim talebi olduğunu, daha fazla indirimin Rus şirketlerin Türkiye enerji projelerinde yer alması ile bağlantılı olacağını söyledi.

Türkiye’nin Mavi Akım üzerinden 3 milyar metreküp ek doğalgaz talebine de olumlu cevap veren Gazprom, ilave arz için 2016 başını öngörüyor.

Türkiye açısından Güney Akım’ın iptal edilerek, Mavi Akım’a paralel ikinci bir hattın kurulması yönündeki açıklamalar sürpriz oldu. Yeni boru hattı inşasının ardından Türkiye Batı Hattı’ndan aldığı 10 milyar metreküplük doğalgazı da bu hatta aktaracak.