RTİB ve ŞİÖ Moskova’da ortak işbirliği anlaşması imzaladı

257

Rusya'da faaliyet gösteren Rus-Türk İşadamları Birliği (RTİB) ve Şanghay İşbirliği Örgütü (ŞİÖ) Moskova’da ortak işbirliği anlaşması imzaladı.

Moskova’da Rusya Plehanov Ekonomi Üniversitesi’nde yapılan “ŞİÖ: Moskova İş Dünyası Diyalogu” konulu toplantısına Rusya Parlamentosu alt kanadı Duma Milletvekili İvan Graçyov, ŞİÖ İş Dünyası Dairesi Başkanı Denis Tyurin, Rusya parlamentosu eski başkanlarından akademisyen Prof.Dr. Ruslan Hasbulatov, RTİB Başkanı Naki Karaaslan ve diğer konuşmacılar katıldı.

Türk, Rus, Çin, Özbek, Kazak, Türkmen iş adamlarının hazır bulunduğu toplantıda konuşmacılar ŞİÖ’in dünyada etkisinin artırılması bağlamında bölge ülkeleriyle ekonomi işbirliğinin genişletilmesi gerekitğini ifade etti.

ŞİÖ çerçevesinde büyük ekonomik projelerin yapılması gerektiğini savunan akademisyen Hasbulatov, “Eski zamanlarda Asya ülkelerini bir birine bağlayan İpek Yolu’nu örnek vermek isterdim. Dönemin savaş koşullarında ülkeler ticari işbirliği içindeydi. Çok sayıda ülke bu yolda kervanları korumak için sağlam güvenlik ağı oluşturmayı başarmıştı. Bügün ŞİÖ bağlamında da tekrar bir araya gelebiliriz. Katılım ülke sayısı da artar.” çağrısında bulundu.

resim tanımı girin

RTİB Başkanı: ŞİÖ ile geniş işbirliğine hazırız!

RTİB Başkanı Karaaslan da, “Gerçekten de sayın Hasbulatov’un ifadelerine katılmamak mümkün değil. Çünkü dünyada yaşanan son siyasi ve ekonomik olaylar bunu gerektiriyor. Artık dünyanın ekonomi merkezi Asya’ya kayıyor. Bu bölge muazzam insan ve ekonomi potansiyele sahip. Bölgenin kalkınmasında ŞİÖ önemli rol oynuyor. Türkiye de ŞİÖ çalışmalarına katılmaya büyük ilgi duyuyor. 2012 yılında ŞİÖ Pekin Zirvesi’nde Türkiye’ye diyalog ortaklığı statüsü verildi. Bu üyelik Türkiye’ye ŞİÖ çalışmalarına gerçek anlamıyla katılmasını sağlıyor.” dedi.

Türkiye’nin ekonomi anlamında yeni piyasa arayışında olduğunu ifade eden Karaaslan, “Türk iş adamları kendi iş dünyasını artırmak için yeni fırsatlar arayışında. Eminiz ki büyük potansiyele sahip ŞİÖ bu fırsatları bize sağlayacak. ŞİÖ üye ülkeleriyle ikili ilişkilerden örgüt şemsiyesi altında ticari-ekonomik bir ittifaka geçiş için koşullar oluşturuluyor. Türkiye’nin ŞİÖ çalışmalarına katılımı bazı bölgesel ekonomi projelerinin geliştirilmesi perspektifini artırıyor. Türkiye enerji kaynaklarının geçiş güzergahı açısından önemli ülke. Biz ŞİÖ ile geniş işbirliğine hazırız!” dedi

resim tanımı girin

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in Ankara’ya yaptığı resmi ziyaret sırasında önemli ekonomik anlaşmaların imzalandığını hatırlatan RTİB Başkanı, “Biz baskılara rağmen Rusya’ya yönelik batı yaptırımlarına katılmadık ve Rusya ile işbirliğimize büyük önem veriyoruz." şeklinde konuştu.

Daha sonra ŞİÖ İş Dünyası Dairesi Başkanı Tyurin, “Türkiye’nin Rusya’ya yönelik davranış ve adımlarını takdir ediyoruz. Türkiye güvenli ortağımız. Bizler Türk iş dünyası ile işbirliğimizi daha da artıracağız.” dedi.

Toplantı sonunda ŞİÖ yetkilisi Tyurin ve RTİB Başkanı Karaaslan ortak işbirliği anlaşması imzaladı.