Sberbank Başkanı Gref: Büyük likidite problemi var

326

Rusya’nın en büyük devlet bankası Sberbank Başkanı German Gref, bankacılık sektörünün ciddi likidite sorunu olduğunu, Rus bankalarının Asya’da yeterli para bulmalarının hiç de kolay olmayacağını söyledi.

Rusya Merkez Bankası’nın finansal kuruluşlara kısa vadeli para arzı yaptığını, bankacılık sektörünün yüzde 13’ünün Merkez Bankası’ndan alınan kısa vadeli likiditeden oluştuğunu ifade eden Gref, “Likidite problemi çözülmezse durum daha da ağırlaşır. Kısa vadeli kredi ile uzun vadeli projelerin finanse edilmesi mümkün değil…” eleştirisi getirdi.

Batılı yaptırımlar nedeni ile Rusya mali yapısının yoğun baskı altında olduğunu, Moskova’nın ABD ve Avrupa Birliği kapital başkentlerine ulaşımının engellendiğini ifade eden Gref, “Batı ile ilişkilerin kötüleşmesinin ardından Rus şirketlerin parayı Asya’dan bulacağı yönündeki spekülasyonlar doğru değil. Böyle bir değişim hızlı bir şekilde yapılamıyor…” uyarısı yaptı.

Rusya Doğrudan Yatırım Fonu Krill Dmitriyev’le birlikte Asya başkentlerini gezdiklerini ifade eden Gref, “Ülkemizde doğrudan yatırım yapmak isteyenlerin listesi olduğunu söyleyemem.” dedi.