Türkiye üşümeyecek, Ukrayna kış paketinden alım yaptı

150

Rusya ve Ukrayna arasında doğalgaz fiyatları ve borç konusunda yaşanan krizin çözümünde ilerleme sağlandı. Rusya’ya olan borcunun bir kısmını kapatan Ukrayna enerji şirketi Naftogaz, şimdi de “kış paketi” olarak tanımlanan ön ödemeli alıma başladı. Naftogaz 1 milyar metreküplük doğalgaz alımı için Gazprom’a 378 milyon dolar ödeme yaptı. Böylece Haziran’dan bu yana Ukrayna iç pazarı için kapalı olan vanalar 48 saat içinde açılacak.

Ukrayna’nın Mart sonuna kadar uygulanacak sistemi devreye alması Avrupa doğalgaz arzı konusunda kesinti yaşanmayacağının işareti olarak değerlendirildi. Türkiye, Rusya’dan aldığı doğalgazın 10 milyar metreküpten fazlasını Ukrayna ve Batı Hattı üzerinden gerçekleştiriyor.

Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Batı Hattı’nda sorun yaşanması durumunda Türkiye’nin alternatifi olmadığını ifade etmişti. Son bir aydır Batı Hattı’ndan sevkiyatta yaşanan yüzde 30 civarında kesinti ise Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in Türkiye ziyareti sonrası normale döndü.

Ukrayna enerji şirketi Naftogaz yaptığı açıklamada, Rusya’ya 1 milyar metreküplük doğalgaz alımı için ön ödeme olarak 378 milyon dolar gönderdiklerini belirtti.

Moskova, Haziran ayında 5,3 milyar dolarlık borcunu ödemediği gerekçesi ile Ukrayna iç sevkiyatını keserek ön ödemeli sisteme geçtiğini açıklamıştı. Ukrayna bu tarihten sonra bazı Avrupa ülkelerinden doğalgaz alımı yaparak ve depolarındaki doğalgazı kullanarak iç tüketim ihtiyacını karşılamaya çalıştı.

Ekim sonunda Ukrayna, Rusya ve AB, doğalgaz sevkiyatı konusunda Mart 2015’e kadar geçerli olacak geçici bir anlaşma sağlamıştı. Anlaşmaya göre Kiev’in 3,1 milyar dolarlık borcunu da yıl sonuna kadar kapatması gerekiyordu. Naftogaz borcunun ilk dilim ödemesi olarak 1,45 milyar dolar Rusya’ya ödemede bulunmuştu.