Gazprom: Türkiye üzerinden arz, sevkiyat riskini sıfırlayacak

139

Rusya’nın doğalgaz şirketi Gazprom Başkanı Aleksey Miller, Türkiye üzerinden yapılacak yeni boru hattı ile sevkiyatın, Ukrayna üzerinden yapılan sevkiyat riskini sıfırlayacağını söyledi.

Rossiya 24’e değerlendirmede bulunan Miller, Karadeniz’den altından geçerek Türkiye’ye ulaşacak boru hattı ile sevkiyatın, Ukrayna üzerinden yapılan sevkiyat riskini sıfırlayacağını ifade etti.

Rusya açısından Güney Akım doğalgaz boru hattı projesinin kapandığını yineleyen Miller, Türkiye ile doğalgaz alanında işbirliğini geliştirmek istediklerini söyledi.

Güney Akım doğalgaz boru hattının 15,5 milyar avroya mal olması ve yıllık kapasitesinin de 63 milyar metreküpe ulaşması planlanıyordu.

Güney Akım için planlanan Russkaya kompresörü yeni hat için de kullanılabilecek. Rusya Türkiye üzerinden geçecek hatla ilgili şirket kurulma çalışmalarına başladı.

Türkiye’nin 1 Ocak 2015’de revize edilecek doğalgaz fiyatları ile ilgili yüzde 6’lık önerilen indirimin daha da artırılması için müzakereler sürüyor.

Gazprom yetkililerin önümüzdeki günlerde Türkiye’de Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız ve BOTAŞ yetkilileri ile görüşmesi planlanıyor. Türkiye doğalgazda yüzde 15 civarında indirim talep ediyor.