RTİB lojistikte yaşanan sorunları Rus bakana iletti

231

Rus Türk İşadamları Birliği Başkanı Naki Karaaslan, Rusya Ulaştırma Bakanı Maksim Sokolov’un iş kahvaltısına katıldı. Burada Rus yetkililer ve Bakanla görüşme imkanı bulan Karaaslan, Türkiye’den Rusya’ya taşımacılık yapan şirketlerin sorunlarını ve lojistikle ilgili çözüm önerilerini iletti.

Karaaslan’ın Rus Bakan Sokolov’a ulaştırdığı belgede şu bilgiler yer aldı:

1-İki ülke karayolu taşımacıları arasında yaşanan geçiş ve giriş belgesi sorunları son yıllarda önemli ölçüde aşılmış olsa da henüz tam bir çözüme kavuşturulamamıştır. Bu sorun hem iki ülke arasındaki ticari ilişkilere zarar vermekte hem de yaşanan sıkıntıdan üçüncü ülke araçları faydalanmaktadır. Bu konuda iki ülke taşımacıları soruna objektif bir yaklaşımla kalıcı bir çözüm üretmeliler. Sayı konusunda aşılan sorun şimdi de daha çok dağıtım şekli ve zamanlarında yaşanmaktadır. Bu konuda ‘Sınıra kadar taşıma’ da dahil iki ülke taşımacılarının da yararına kalıcı bir model üretilmesi gerekmektedir.

2-İki ülke arasında yapılan karayolu taşımalarında büyük çoğunlukla Ukrayna transit olarak ana parkur konumundadır. Oysa ki son siyasi gelişmeler, Ukrayna sınırını güvensiz hale getirmiştir. RF’nun kara sınırları üzerine güvenli hat sağlanması yolunda Ukrayna ile bir formül geliştirmesini beklemekteyiz.

Öte yandan alternatif güzergahlara yönelmek önemli görülmektedir. Bu çerçevede;

a)Kerç-FR Anakara arasında ki feribot sistemi iyileştirilmelidir. Kerç-Port Kavkaz limanları arasında çok etkin bir feribot sistemi kurulmalıdır. Şu an var olan sistem yetersizdir. Burada bir an önce çok etkin bir sistem hayata geçirilmelidir.

b)Türkiye limanlarından (İstanbul-Zonguldak-Samsun ve Trabzon) Novorosisk-Gelincik-Taman-Port Kavkaz-Soçi limanları arasında mevcut roro ve feribot sistemleri ihtiyaçları karşılamaktan çok uzak ve yetersizdir. Türk tarafında maalesef mevcut gemiler yetersiz kalmakta ve yeteri kadar seçenek bulunmamakta. RF tarafında ise limanlarda hizmet tarife ve fiyatları rekabet ruhuna uygun daha geniş seçenek imkanının sağlanması gerekmektedir. RF devlet yetkilileri, liman işletmelerinde rekabeti sağlayacak seçenekleri artırmalıdır. Öte yandan Türk ve Rus girişimcileri birlikte yeni gemi hattı projelerine hız vermelidirler.

3- İki ülke demiryolu sistemlerinin entegrasyonu ivedilikle sağlanmalıdır.

4--İki ülke arasında var olan ticareti daha da geliştirmek, gümrüklerde yaşanan engelleri çözmek amacı ile oluşturulan basitleştirilmiş gümrük hattı uygulaması artık bütün RF gümrüklerinde yaygınlaştırılmalı ve Türkiye’den FORM A teminine gerek olmaksızın tüm ihracat için hak tanınmalıdır. Böylelikle iki ülkede ortaya çıkabilecek rekabeti önleyici yapılanmalar bertaraf edilmelidir.