Rusya, Ukrayna vanalarını açtı

162

Rusya ve Ukrayna arasında “kış paketi” konusunda anlaşma sağlanması ve 1 milyar metreküplük alım karşılığı 378 milyon dolarlık ödemenin yapılmasının ardından doğalgaz sevkiyatı başladı.

Rusya, Haziran’dan bu yana kapalı olan Ukrayna iç piyasalarına yönelik vanaları açtı. Ukrayna doğalgaz ulaşım şirketi Ukrtransgaz Basın Dairesi Başkanı Maksim Belyavskiy, günlük 43,5 milyon metreküplük sevkiyatın başladığını doğruladı.

Türkiye de sevkiyatın başlamasının ardından rahat bir nefes aldı. Ukrayna’nın Mart sonuna kadar uygulanacak “kış paketini” devreye alması Avrupa doğalgaz arzı konusunda kesinti yaşanmayacağının işareti olarak değerlendirildi. Türkiye, Rusya’dan aldığı doğalgazın 10 milyar metreküpten fazlasını Ukrayna ve Batı Hattı üzerinden gerçekleştiriyor.

Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Batı Hattı’nda sorun yaşanması durumunda Türkiye’nin alternatifi olmadığını ifade etmişti. Son bir aydır Batı Hattı’ndan sevkiyatta yaşanan yüzde 30 civarında kesinti ise Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in Türkiye ziyareti sonrası normale döndü.

Moskova, Haziran ayında 5,3 milyar dolarlık borcunu ödemediği gerekçesi ile Ukrayna iç sevkiyatını keserek ön ödemeli sisteme geçtiğini açıklamıştı. Ukrayna bu tarihten sonra bazı Avrupa ülkelerinden doğalgaz alımı yaparak ve depolarındaki doğalgazı kullanarak iç tüketim ihtiyacını karşılamaya çalıştı.

Ekim sonunda Ukrayna, Rusya ve AB, doğalgaz sevkiyatı konusunda Mart 2015’e kadar geçerli olacak geçici bir anlaşma sağlamıştı. Anlaşmaya göre Kiev’in 3,1 milyar dolarlık borcunu da yıl sonuna kadar kapatması gerekiyordu. Naftogaz borcunun ilk dilim ödemesi olarak 1,45 milyar dolar Rusya’ya ödemede bulunmuştu.