Ford Otosan vergi engelini aşmak için Rusya'yı tercih etti

184

Türk otomotiv sanayiinin önde gelen oyuncularından Ford Otosan, Rus otomotiv üreticisi Avtotor ile kamyon üretecek.

Yüzde 100 Türk mühendisliği ile geliştirilerek 30 ülkeye ihraç edilen Ford Trucks kamyon ve çekicileri aralık sonundan itibaren üretime başlayacak. Ford Otosan Genel Müdürü Haydar Yenigün, Rusya’da üretim yapma kararında ülkede ithal ürüne uygulanan vergilerden muaf olarak pazara rekabetçi bir fiyatla girme arzusu olduğunu söyledi. Bu durumda üretilen kamyonlar Rusya’da yerli statüsünde işlem göreceğinden maliyet ortalama yüzde 9 oranında düşüyor. Diğer taraftan lokasyon sayesinde lojistikte kaybedilen zamanın ortadan kalkacağını dile getiren Yenigün, “Bu anlaşmaya büyük pencereden bakıldığında Türk otomotiv sanayiinin geldiği noktayı gösteriyor.” dedi. Rusya pazarı, Türkiye’den 2 kat daha büyük. Pazar 2012’den beri daralma eğiliminde olsa da 2015’ten itibaren yükselişe geçerek 2020’de yıllık 80 bin adet olması bekleniyor. Şu anda pazarın çok cazip olmadığını bildiren Yenigün, potansiyeli değerlendirmek açısından Rusya’ya yatırım yapmanın tam zamanı olduğunu söyledi. Küresel bir oyuncu olmak adına adedi artırmanın gerektiğinin altını çizen üst yönetici, bu kapsamda Brezilya’daki Ford ve Çin’deki JMC ile işbirliği anlaşmaları yaptıklarını hatırlattı.

Ağır ticaride önümüzdeki 5 yılda 60 ülkeye 20 bin adetlik ihracat hedefi ile yola çıkan Ford Otosan, bu rakamın yüzde 35’ini Rusya’ya yapmayı planlıyor. Kamyon iş biriminden sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Ahmet Kınay, bugün itibarıyla 14 ülkede 29 tesisleri bulunduğunu, bu rakamı 2015’te 16 ülkede 35 tesise, 2020’de de 47 ülkede 102 tesise çıkaracaklarını kaydetti. Kınay, hedeflerinin 20 büyükşehirde 30 bayi olduğunu dile getirdi. Rusya’da satışların şubat ayında başlayacağını da sözlerine ekledi.

Rus üretici Avtotor’un Başkanı Valery Gorbukov, Ford Otosan ile yapılan anlaşmanın ardından mevcut tesislerine ilave olarak 27 milyon Euro yeni yatırım yaptıklarını anlattı. 3 bin 400’ü yan sanayi olmak üzere 8 bin 650 çalışana sahip olduklarını belirten Gorbukov, “Ağır kamyon segmentinde yıllık 15 bin adet kapasiteli üretim tesislerimiz için önümüzdeki yıllarda kaynak ve boyahane yatırımlarımızı artıracağız.” dedi. 1994 sonunda kurulan Avtotor, Kia ile anlaşarak 1997’de 1.679 adet otomobil üretmiş. 2014’te Opel, Chevrolet, GM, BMW, Hummer, Hyundai, Cadillac ve Tata Daewoo gibi markalar için 244 bin adet üretim gerçekleştirmiş.

Rusya’da devlet kurumları sadece yerli üretim satın alıyor

Avtotor’ın Başkanı Valery Gorbukov, tamamen özel şirket olduklarını belirterek, “Rusya’da yüzde 1 devlet ortaklığı da olsa o şirketin ithalat yapması kanunen yasak.” şeklinde konuştu. Ford Oto-san’ın kendileriyle anlaşarak yerli üretici konumuna geçtiğini anlatan Gorbukov, böylece Ford Trucks’ın devlet kurumlarına da satılabileceğine dikkat çekti.