Medvedev: Doğum günümde masada sadece yerli ürünler vardı

278

Rusya Başbakanı Dmitri Medvedev, ekonomide bir kısım zorluklar yaşanmasına rağmen, gelecekte her şeyin yoluna gireceğini söyledi. Doğum günü kutlaması için arkadaşlarını çağırdığını ifade eden Medvedev (14 Eylül 1965), masada sadece yerli ürünler bulunduğunu, Rusya’da ithal edilen ürünlerin yerine ikam edilecek her türlü ürünün bulunduğunu söyledi.

Vesti televizyonuna konuşan Medvedev, “Rusya’da her ithal ürünün yerlisi bulunabilir. Kendi tecrübemi anlatmak istiyorum. Doğum günümde masa hazırladık. Tüm yiyecekler Rus ürünlerinden yapıldı.” örneğini verdi.

Rusya’da çok kaliteli peynir, taze sığır eti ve balık ürünleri bulunduğunu ifade eden Medvedev, Karadeniz’den çıkarılan balığın Akdeniz’e göre daha lezzetli olduğunu belirtti. Medvedev, bundan sonrası için yerli ürün tercihlerini sürdüreceklerini ve vatandaşa da bunu tavsiye ettiklerini söyledi.

Rusya ekonomisinin geleceği ile ilgili de konuşan Medvedev, “Biz biraz anlayışlı olmalı ve gelişmelere bakmalıyız. Şu an krizin üstesinden gelmek üzereyiz. Uzun vadede gelişmeler görülecek. Ruble değerlenecek. Şimdi telaşlı olmamalı ve geleceğe bakmalı. Ben her şeyin iyi olacağından eminim…” dedi.

Hiç kimsenin fiyatların artmasından memnun olmadığını kaydeden Medvedev, “Bu elbette insanlar için kötü..” değerlendirmesinde bulundu. Rusya başbakanı ekonomide iyileşmenin olması durumunda bir kısım vergilerin de indirilebileceğini söyledi.

Rusya, Ukrayna krizi nedeni ile yaptırım uygulayan Batılı ülkelerden gıda alımını durdurdu. Rusya’da marketlerde ithal ürünlerin yerini yerli ürünler almaya başladı. Fiyatlarda yaşanan artış ise enflasyon rakamlarının yıl sonunda yüzde 10’u geçmesine neden olacak.