Rusya’da şok faiz artırımı da doların ateşini söndürmedi; 66 ruble görüldü

207

Rusya Merkez Bankası’nın dün akşam saatlerinde olağanüstü toplantı yaparak gösterge faiz oranlarını yüzde 10,5’den yüzde 17’ye çıkarması doların ateşini söndüremedi.

Sabah saatlerinde 59 rubleye kadar gerileyen dolar, Brent çıkışlı petrolün varilinin 60 doların altına inmesi ile yeniden yükselmeye başladı. Dolar serbest piyasada dünkü seviyeyi de aşarak 66 rubleye kadar çıktı. Avro ise 82,57 rubleden alıcı buluyor.

Rusya Merkez Bankası Başkanı Elvira Nabiullina, Rossiya 24 kanalına yaptığı açıklamada, yeni şartlara göre yeni politikaların oluşturulmasının zorunlu olduğunu belirtti. Kendi politikalarının yanlış anlaşıldığını kaydeden Nabiullina, “Bizim hedefimiz ve aldığımız tedbirleri daha iyi anlatmamız gerekiyor. Ruble şu anda çok aşırı değerinin altında. Bu sorunun çözülmesi için zaman gerekiyor…” dedi.

Rusya’da durumun komplike olduğunu, hükümet ve Merkez Bankası arasında koordinasyonun zorunlu olduğunu ifade eden Nabiullina, “Biz bu yönde bir koordinasyona hazırız. Burada Maliye Bakanlığı ve Ekonomi Bakanlığı ile birlikte çalışmalıyız.” ifadelerini kullandı.

Rusya Merkez Bankası’nın sadece dün rubleyi tutabilmek için 2,38 milyar dolar harcadığı, yıl başından bu yana da toplam harcanan miktarın 80 milyar doları aştığı belirtiliyor. Bu rakam gayri safi milli hasılanın yüzde 5’ine denk geliyor.

Rusya Maliye Bakanlığı verileri göre ülkenin rezervleri Aralık 2014’den bu yana 511,6 milyar dolardan 416,2 milyar dolara geriledi.