Türkiye, Rusya ile 100 milyar dolarlık ticaret hedefinde ümidini koruyor

77

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekçi, en geç 2015'in ilk aylarında Rusya'yla ticaretteki tüm kota, sertifika, miktar kısıtlamalarıyla ilgili problemlerin ortadan kaldırılacağını belirterek, "İki veya üç yıl içinde en fazla, 100 milyar dolarlık bir hedefe doğru gideceğiz" dedi. Zeybekçi, önümüzdeki süreçte Rusya'ya olan mal ihracatının artacağını da söyledi.

TBMM Genel Kurulu'nda Ekonomi Bakanlığı'nın bütçe görüşmelerinde Rusya ile ilişkiler de gündeme geldi.

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekçi, milletvekillerinin eleştiri ve sorularını yanıtlarken, dünyadaki bütün ayrımların tabanında ekonomik tabanlar, ticari öncelikler olduğunu vurgulayarak, şöyle konuştu:

"Dünya ekonomik anlamda yeniden dizayn ediliyor"

"Dünya ekonomik ve ticari anlamda yeniden dizayn ediliyor. Son dört beş yıllık döneme baktığınız zaman bu yoğunlaşarak devam ediyor. Amerika'yla Avrupa Birliği ticari bir ortaklık değil, tam anlamıyla bir ticari entegrasyon çerçevesinde bir araya geliyor. Bugün ABD ile Avrupa Birliği'nin 'TTIB' dediğimiz 'Transatlantik Yatırım ve Ticaret Ortaklığı' adı altında bir araya gelmeleri hâlinde dünya ekonomisinin yüzde 50'si, dünya ticaretinin de üçte 1'i bu grup altında bir araya geliyor. Aynı Amerika doğuya geçerek Japonya, Kore, Yeni Zelanda ve Avustralya'ya kadar 16 ayrı ülkeyle 'TPP' dediğimiz Trans Pasifik Ortaklığı adı altında başka bir ekonomik gruplanmaya gidiyor. Yakınımıza gelecek olursak da kuzeyimizde Rusya'nın, eski Sovyetler Birliği coğrafyasında Avrasya Gümrük Birliği adı altında yeni bir birlik kurmaya çalıştığını görüyoruz. Rusya, Belarus, Kazakistan, Kırgızistan, Ermenistan ve Azerbaycan'ın birlikte olması hâlinde bu süreç hızlanarak devam ediyor. Körfez İşbirliği Teşkilatı, Afrika Birliği, Karayip ülkeleri, Güney Amerika gibi birlikler aldı başını gidiyor. Türkiye bu dönemde, son on yılda, son on iki yılda artık başka bir şekilde dizayn edilen bu dünyada hak ettiği yeri almakla ilgili de çok aktif roller üstleniyor."

"Rusya'ya mal ihracatımız artacak"

CHP Muğla Milletvekili Ömer Süha Aldan'ın, sorusu üzerine, petrol ve enerji ithalatı yapılan ülkelere yapılan ihracatlar konusunda da bilgi veren Zeybekçi şöyle konuştu:

"Rusya Federasyonu'yla toplamda 32 milyar dolar civarında olan dış ticaret hacmimizin sadece 6 milyar dolarını biz ihracat olarak yapabiliyoruz, geri kalan 25-26 milyar dolarlık kısmını Rusya'dan enerji ithal ediyoruz. Irak'a olan ihracatımız 11,1 milyar dolar, İran'a 4,1 milyar dolar, Suudi Arabistan'a olan ihracatımız 3,1 milyar dolar, Libya'ya olan ihracatımız 2,7 milyar dolar, Azerbaycan'a olan ihracatımız da 3 milyar dolar civarında. Rusya'yla şu anda sürdürmüş olduğumuz bir süreç var, yani iki ülkenin gerek teknik heyetleri gerekse bakanları olarak 2014 sonuna kadar veyahut da 2015'in ilk aylarında Rusya'yla ticaretimizin önündeki tüm kota, sertifika veyahut da miktar kısıtlamalarıyla ilgili tüm problemleri ortadan kaldırarak, en fazla iki veya üç yıl içinde, 100 milyar dolarlık bir hedefe doğru gideceğiz. Şunun için söylüyorum bunu: Bizim Rusya'dan enerji ithalatımızın en fazla gidebileceği yer bellidir. Yani hele ki enerji fiyatlarının -gerek petrol, ki arkasından doğal gaz da takip edecektir bunu- aşağı gideceği ortamda önümüzdeki süreçte Rusya'ya olan mal ihracatımız artacaktır."