Rusya bankalara 17 milyar dolar destek sağlayacak

560

Ukrayna krizinin ardından petrol fiyatlarında meydana gelen düşüş, bütçesinin yarısını petrol ve doğalgaz gelirlerinden sağlayan Rusya’yı zor durumda bırakırken, Rusya Merkez Bankası, rublenin dolar karşısında değer kaybetmesini önlemek için bir dizi önlem aldı. Merkez bankasının açıkladığı önlemler öncesinde rublenin değer kaybı bu hafta için yüzde 20’ye, yılın başından bu yana ise yüzde 50’ye yaklaştı.

Merkez bankasının açıklamasına göre, ihtiyaç olması halinde Rus bankalarına ve finans şirketlerine sermaye yardımı yapılacak. Miktarın 1 trilyon ruble (17 milyar dolar) civarında olması öngörülüyor. Ayrıca ihtiyaç olması halinde ek döviz ihaleleri düzenlenecek ve bankaların ellerindeki menkul kıymetlerde gerçekleşen değer değişikliklerini bilançolarına yansıtmalarına geçici moratoryum getirilecek. Kriz üzerine Rusya’nın büyük şirketleri ve Merkez Bankası çalışanları ile bir araya gelen Rusya Başbakanı Dmitri Medvedev, Rusya’nın döviz rezervleri olduğunu, somut taleplerin karşılanması için yeterli ekonomik enstrümanlarının bulunduğunu ifade etti. Medvedev, rublenin şu anda değerinin çok altında olduğunu kaydetti.

Rusya Maliye Bakanlığı 7 milyar dolar döviz stokunu satmaya hazır olduğunu açıklarken, Rusya Merkez Bankası’ndan piyasalara doğrudan müdahale sinyali geldi. Faiz oranlarını yüzde 17’ye kadar çıkaran banka, rubleyi korumak için yıl başından bu yana 80 milyar dolarlık harcama yaptı.