Rusya'ya ihracat yapan Türk şirketler zorda

375

Petrol fiyatlarındaki düşüşün ardından Rusya’da meydana gelen ekonomik kriz, bu ülkeye ihracat yapan ve burada yatırımları bulunan Türk şirketlerini zor durumda bıraktı. Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkan Vekili Mustafa Çıkrıkçıoğlu, Rusya pazarına rubleyle mal satan ihracatçıların şimdilik yüzde 25 zarar gördüğünü açıkladı.

Türkiye’nin en büyük dış ticaret pazarlarından ve doğalgaz tedarikçilerinden biri olan Rusya’daki ekonomik darboğaz, bu ülkeye iş yapan Türk şirketlerini endişeye sevk etti. Gelişmeler, Rusya’ya son 10 yılda 750 milyon dolar doğrudan yatırım gerçekleştiren ve 30 milyar doların üzerinde dış ticaret hacmi bulunan Türkiye tarafında da kaygıyla takip edildi. Ruble cinsinden ticaret gerçekleştiren ve Rusya’ya ruble karşılığı iş yapan şirketlerin başında ise gıda ve tekstilciler geliyor.

Rusya pazarına rubleyle mal satan ihracatçıların yüzde 20-25 oranında zarar gördüğünü belirten Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkan Vekili Mustafa Çıkrıkçıoğlu, “Ruble bazında olan mallarda bazı Rus ithalatçılarının iflasları falan geliyor kulağımıza. Bizim ihracatçılarımız parayı alamıyor, zorlanıyor. O yüzden şu anda ciddi bir riskle karşı karşıyayız. Ekonomisi güçlü olan bir ülkenin bize faydası olur, zararı olmaz. Ekonomisi zayıflarsa tabii ki biz zarar görürüz.” ifadelerini kullandı. Anadolu Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Tuncay Özilhan, Rusya’da işten çıkarma dahil tasarruf önlemleri için çalıştıklarını ifade etti. Bloomberg HT’nin sorularını cevaplandıran Özilhan, Rusya’daki krizin Türkiye’de birçok kanaldan hissedileceğini kaydetti. Rusya’da yatırımı bulunan Türk şirketlerinin de gelişmelerden etkileneceğini vurgulayan Özilhan, şirketlerinin Rusya’da ruble cinsinden borçları bulunmadığını açıkladı. Rusya’da bir miktar kur kârı yazacaklarını da ifade eden Özilhan, kurdan ötürü talebin azalacağını söyledi. Özilhan, “2015’te Rusya’da pazarın daralmasını bekliyor, tedbirlerimizi alıyoruz.” şeklinde konuştu.

Süleyman Şah Üniversitesi İktisat Bölüm Başkanı Doç. Dr. Fatih Macit, Brezilya’nın faizi yüzde 11,75’e kadar yükseltmesinin ardından Rusya’da yaşanan bu gelişmelerin Türkiye’ye gerçekleşen sermaye akımlarını negatif yönde etkilemesinden endişeli. Macit’e göre düşen petrol fiyatları, Türkiye’nin önümüzdeki yıl için cari açığını dolayısıyla finansman ihtiyacını azaltacak. Bu sebeple de gelişmelerin Türkiye’deki faizler üzerinde yukarı yönlü yapacağı etki sınırlı olacak. Fakat düşen petrol fiyatlarının hem cari açık hem de enflasyon üzerinde oluşturacağı rahatlama ile Merkez Bankası’nın 2015’in başından itibaren faizleri indirebileceği beklentisi ciddi şekilde zora girdi. Doç. Dr. Macit, “Bu durum son iki çeyrektir bir yavaşlama içine girmiş ekonominin önümüzdeki yıl için de iç talep destekli bir toparlanma ihtimalini zayıflatmaktadır. Petrol fiyatlarındaki düşüşün devam etmesi, rubledeki değer kaybı ve sert faiz indirimi Türkiye’nin Rusya’ya yaptığı ihracatı da olumsuz etkileyecektir.” değerlendirmesini yaptı.