Onur Güven: Rusya’da sevmediğim kelime “yarın”

723

Türkiye'nin önde gelen şirketlerinden Hayat Holding'in Yurt Dışı İştirakleri Genel Müdürü Onur Güven, Rusya’da yatırım çalışmaları ve aktif çalışmaya başlayan fabrikalarla ilgili önemli açıklamalarda. Rusya’da sadece Tataristan Cumhuriyeti’nde Alabuga Serbest Bölgesi’nde projesi ile sınırlı kalmayacaklarını ifade eden Güven, Rusya’da sevmediği kelinin “yarın” olduğunu söyledi.

Rus basını Delovoy Kvartal’a özel konuşan Güven, “Rusya çeşitli nedenlerden dolayı bizler için son derece çekici. Öncelikle yükselen bir piyasa, ikincisi doğal kaynakların zengin olması. Rusya'da iş geliştirmek ana amacımız. Bu planımızı başarılı bir şekilde uygulayabilmek için ana prensibimiz. Yatırım bölgesinin doğru seçilmesi kritik önem taşıyor.” dedi.

Rusya’nın 3 bölgesine önem veriyoruz

Yatırım açısından özellikle Rusya’nın 3 bölgesine önem verdiklerine işaret eden Kastamonu Entegre Rusya Genel Müdürü, “Volga bölgesinde Tataristan’dan başladık, güneyde Krasnodar’da proje için arsa satın alındı, merkezde Kaluga bölgesi. Bu arada şunu da vurgulamak isterim: Kaluga Bölgesi Valisi Anatoliy Artamonov ile Ekim ayında iyi niyet protokolü imzalandı. Gelecek yıldan itibaren bölgedeki yatırımlara başlıyoruz.” şeklinde konuştu.

Tataristan’dan başlamalarının ana nedenini açıklayan Güven, “Bunun nedeni Alabuga serbest ekonomi bölgesinin konumu lojistik açıdan çok uygun olmasıdır. Buradan ürünlerimizi Volga bölgesine satıyoruz. Demiryolu vasıtasıyla Rusya dışında BDT ülkelerinden Kazakistan, Türkmenistan, Özbekistan’a ulaştırıyoruz. 6 aylık kısa navigasyon süresinde ulaştırma açısından su yolunu da kullanıyoruz (Karadeniz ve Hazar Denizi). Yatırımları Tataristan’dan başlatmamız doğru adım, buradan Avrupa’ya da rahat açıldık.” dedi.

Kadro eğitimine özel önem verdiklerini ifade eden Güven, fabrikanın azami derecede karla çalışması için çalışma yöntemlerini de sıraladı. Güven, “İlk önce kaliteli ürünün başarılı bir şekilde pazarlamasını sağlamak için satış ekibinin son derece profesyonel atılgan ve becerikli olması şart. Bunun dışında doğru kurulmuş lojistik işin yarısı olduğunu da vurgulamak isterim. Bütün saydıklarımı sisteme sokarak rasyonel çalıştırırsak kar marjı tabii ki artacak ve istenilen hedeflere varılır.” dedi.

Projelere de değinen Güven, “Projeye yatırımın geri dönüş süresi 7-10 sene. Başka projelerimizde bunu test ettik. Ama tabii ki ekonomide şu an yaşadığımız ve benzeri olaylar süreyi uzatabilir. Fakat şu an plana uygun hareket ediyoruz. Rusyada bu ilk projemiz, dolayısı ile bazı kültür ve iklim şartlarına alışmak biraz zaman aldı. Ama en büyük sorun bürokratik süreç. Hayatımda bu kadar belge imzalamadım. Başka bir göze çarpan özellik anlayış farkı. Ben Rusya'ya gelince öğrendiğim en önemli kelime "yarın" oldu. Yani her şeyi yarına ertelemek…” şeklinde konuştu.

Devlet tarafından destek sağlandığına da işaret eden Güven, “Serbest bölgedeki kolaylıklar zaten bizim için çok büyük avantajlar oluşturdu. Tataristan yönetimi bir çok bürokratik engeli aşmamızda yardımcı oldu. Onların vasıtası ile çok kapılar açıldı. Bizim başarımızda devletin rolü kritik derecede büyük.” dedi.

Fabrikalarımızda çevre dostu teknolojiyi kullanıyoruz

Üretim konusunda çok titiz davrandıklarını anlatan Kastamonu Entegre Rusya Genel Müdürü, “Projenin rekabet edici, üretimin karlı olması için hammaddeyi 200 kilometrelik çevreden almamız gerekiyor. Dolayısıyla Tataristan, Udmurtistan ve Kirov bölgesinden sağlıyoruz. MDF üretiminde itlaf kereste dediğimiz hammaddeyi kullanıyoruz. Biz ormandaki ağaçları düzensiz kesmiyoruz. Yerel orman bakımı komiteleri ile çalışıyoruz. Orman temizlemede toplanan kurumuş, çürümüş ya da birbirine çok yakın büyüyen ağaçları yani orman çöpünden hammadde olarak istifade ediyoruz. Böylece ormanların temizlenmesi ve büyümesi sağlanıyor. Üretim sürecinde elimizde hiçbir zararlı madde kalmıyor. Üretim sonucu kalan atık sular arıtmadan geçtikten sonra yeniden kullanılıyor. Borudan çıkan duman değil tertemiz su buharı. Fabrikalarımızda çevre dostu en güzel teknoloji ve ekipmandan istifade ediyoruz.” dedi.

Tataristan’da yeni bir proje daha gerçekleştirdiklerini açıklayan Güven, “Bu proje sadece Tataristan’da değil tüm Volga Bölgesi’nde benzeri yok. Ben içi rezidans tipi konutlardan ibaret Sunrise sitesinden bahsediyorum. Alışveriş merkezi, garaj ve otopark, sağlık merkezi ve fitness kulübü, yüzme havuzu, sinema olsun - ne arasanız içinde mevcut. Biz şehir içinde başka küçük bir şehir oluşturuyoruz. Burada yaşayan adam dışarı çıkmadan tamamen tüm hizmetlerden yararlanabiliyor. Gerçekten bu proje çok özeldir. Biz Naberezhnye Chelny şehrinin güzelleştirmesine katkı yaptığımızdan son derece gurur duyuyoruz. Yatırımların ikinci aşaması, Sunrise sitesine benzer projeyi Kazan’da yapmak. Yaptığımız yatırımların sadece geri dönmesini amaçlamıyoruz. Bununla beraber bölgenin gelişmesinde de rol oynama taraftarıyız. İlk etapta fabrikamızda 500 kişi çalışıyor gibi gözükebilir ama projeler tamamlandıktan sonra yaklaşık 10 bin kişiye iş imkanı sağlamış olacağız. Ayrıca, belediye başkanlıkları ile birlikte yaptığımız sosyal sorumluluk gerektiren projelere de katılıyoruz. Tataristan Derbışki kasabasında engelli çocuklara yaptığımız yardımı sayabiliriz. Bu tip faaliyetleri sadece Rusya’da değil İran, Cezayir, Bulgaristan’da da gerçekleştiriyoruz. Sosyal girişimcilik holdingimizin siyasetinin bir parçası ve iş prensiplerimizden biri." değerlendirmesinde bulundu.