Yıldız: Rusya ile imzaladığımız anlaşmanın hukuki geçerliliği yok

432

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, World Energy Outlook 2014 Türkiye’ başlıklı raporun tanıtım toplantısında yaptığı konuşmada Güney Akım'da yapılan güzergah değişikliği ile ilgili konuda Türkiye'nin taraf olmadığını, konunun Rusya ile AB arasında olduğunu söyledi.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in 1 Aralık'ta Türkiye'ye yaptığı ziyareti hatırlatan Yıldız, "Bunun ardından Türkiye’nin içine alındığı bir tarışma oldu, ‘Türkiye Rusya’yı mı yoksa AB’yi mi tercih edecek’ diye. Güney Akım’ın tarafı, ortağı Türkiye değildir. Burada taraflar, ortaklar kimlerdir? Bu suçsa ki suç değil. Bu suça iştirak edenler kimledir? Güney Akım, AB ülkelerinin orta vadede doğalgaz sorununu aşma adına üretilen bir projedir. Bunun fizible olup olmadığını Türkiye tartışmaz. Güney Akım’ın AB’den üç üyesi var, o da Fransa, Almanya ve İtalya’dır. Bizde bırakılan algı Acaba Türkiye Güney Akım’a dahil olduğunda AB’nin dengelerinin yerle bir olup olmayacağıdır. Daha evvel projenin yapılıp yapılmayacağı tartışılıyordu. Ama Sayın Putin Türkiye’de ‘Güney Akım kapandı bundan böyle Türk Akımı’ndan söz edebiliriz’ dedi. Türkiye ne AB’den vazgeçer ne Rusya’dan. Türkiye Rusya için Rusya Türkiye için önemlidir." ifadelerini kullandı.

Rusya ve Türkiye arasında imzalanan yeni doğalgaz boru hattı ile ilgili anlaşma konusunda bilgi veren Yıldız, "Türkiye ve Rusya’nın anlaşması da iyi niyet anlaşmasıdır. Bunun hukuki geçerliliği yok. Konu ile ilgili olarak BOTAŞ ve Gazprom’un faaliyetleri olacak. Yani bizim herhangi bir ülkeyi veya projeyi tercih etmemiz diğerinden vazgeçmemiz anlamına gelmez. Biz ABD ile de iyi niyet anlaşması yaptık. Bu konunun bu kadar tartışıldığına şahit olmadık. Yani Türkiye büyüyen ekonomisi, siyaseti ile bütün projeleri kucaklayabilecek, yönetebilecek kabiliyettedir.” değerlendirmesinde bulundu.

Yıldız ayrıca Türkiye’nin TANAP’ın önemli ortağı olduğunu, bu konuda kararlılığının devam ettiğini de dile getirdi.

Petrol fiyatlarındaki gerilemeye de değenine Yıldız, “Biz akaryakıt bedelleri ile ilgili otomatik fiyatlama yapıyoruz. Zaman zaman soruluyor ‘bu fiyatlar tüketiciye yansıdı mı' diye. Evet, yansıdı. 55 litre depo daha evvel 280 liraya doluyordu, şu an benzinde 50 lira daha uyguna, dizelde 40 lira daha uyguna doluyor." dedi.