Türkiye, Rusya'dan tarım ürünlerinde vergi indirimi istiyor

235

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, Rusya’nın Türkiye’den yaptığı tarımsal ürün ithalatındaki gümrük vergisinin düşürülerek, bu ülkedeki krizin fırsata çevrilmesini istedi.

Antalya Ticaret ve Sanayi Odası'nın (ATSO) geleneksel ödül töreni yapıldı. ATSO Atatürk Konferans Salonu'ndaki törene Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu da katıldı. Geçmiş yıllara göre katılımın sönük kaldığı törene, iktidar partisinden hiçbir bakan iştirak etmedi. TOBB Antalya Fen Lisesi protokolünün de imzalandığı törende, 2013 yılında en fazla gelir ve kurumlar vergisi ödeyenler, en çok döviz kazandıranlar, SGK'ya en çok pirim ödeyenler ve en fazla istihdam sağlayanlar, Türkiye'nin ilk ve ikinci 500 sanayi kuruluşu arasına girme başarısı gösteren firmalar ödüllendirildi.

Ödül töreninden önce yapılan konuşmalarda Türkiye’nin ihracatında ve turizm gelirlerinde önemli yere sahip olan Rusya’daki kriz ele alındı. Türkiye’nin en önemli ihracat pazarı ve turizm gelirlerinin önemli kısmını oluşturan Rusya’da yaşanan devalüasyonla birlikte Rus halkının gelirinin yüzde 50 düştüğünü anlatan Hisarcıklıoğlu, risk oluşturan bu durumun Türkiye için fırsata çevrilebileceğini söyledi. Bunun için Rusya’ya yapılan tarımsal ihracattan alınan verginin indirilmesini isteyen TOBB Başkanı, "Tam da müthiş bir fırsat. Ekonomik ambargo üzerlerindeyken bizim, Rusya’nın Türkiye’den yaptığı tarımsal ürün ithalatındaki gümrük vergileri düşürülmeli. Bu Antalya’yı çok ilgilendiriyor. Hükümete, siyasetçilere, bakanlarımıza daha fazla bu derdin anlatılıyor olması lazım. Rusya’ya ihracatın artmasını istiyorsak anlatmamız lazım. Rusya’nın gıda ürünlerinin Türkiye’den alınması noktasında Putin’in talimatı var." diye konuştu. TOBB Başkanı, Türkiye’de tarımsal desteklerin de mutlaka artırılması gerektiğini vurguladı.

'YASAL REFORMLAR YAPILMAZSA TÜRKİYE GERİ GİDER'

500 milyar dolar parası olmasına rağmen ekonomisi petrol ve doğalgaz gelirlerine bağlı olduğu için Rusya’nın kriz yaşadığına işaret eden Hisarcıklıoğlu, bu açıdan bakıldığında Türkiye’nin yapısal reformlara ihtiyacı olduğunu kaydetti. Yapısal reformların gerçekleştirilmesine ard arda gelen seçimlerin engel olduğunu ifade eden Hisarcıklıoğlu, Haziran 2015’ten sonra bu alana eğilmek gerektiğinin altını çizerek, "Önümüzde 4 yıl seçim yok. Çok önemli bir fırsat var. Rekabet gücümüzü artıracak yapısal reformların yapılmasını istiyoruz. 2015-2017, süremiz iki sene. Yaptık yaptık. Yapamazsak aşağı doğru gideriz." dedi.

TÜRKİYE’NİN ÜÇ YILLIK KAYBI 50 MİLYAR DOLAR

Toplantıya ev sahipliği yapan ATSO Başkanı Çetin Osman Budak da Türkiye’de 2010’dan bu yana kişi başı milli gelirin 10 bin dolar sınırında çakılı kaldığını, yüzde 5 olarak hedeflenen büyüme hızının yüzde 3’ler seviyesinde kaldığını belirterek, şunları dile getirdi: "İki puanlık kayıp 16 milyar dolar yapıyor. Son üç yılda 50 milyar dolar. Bu kaybın nedeni dış etkiler ama kendi iç dinamiklerimiz de son üç yıldır etkili oldu maalesef."

Budak, küresel krize rağmen dünyada 5-10 yıl sonra önemli değişimler olacağını, ancak Türkiye’nin kısır siyasi çekişmelerle uğraştığını söyledi. Türkiye’nin nüfus ve ekonomik büyüklükte dünyanın 17’inci sırasında olmasına rağmen kişi başı gelirde 62’inci, şeffaflıkta 64’üncü, insani gelişmişlikte 69’uncu sırada olduğuna işaret eden Budak, "Ülkemiz dünya ile yarışsın istiyorsak değişmek zorundayız." ifadesini kullandı.

'RUS TURİST SAYISI 1 MİLYON GERİLESE KAYIP 1 MİLYAR DOLAR OLUR'

Konuşmasında Rusya’da yaşanan krize de değinen Budak, tarımsal açıdan Türkiye’nin yurt dışı pazarının yüzde 30’unu Rusya’nın oluşturduğunu dile hatırlatarak, "Rusya’da işler iyi olursa bizim de Antalya’da, tarımda işlerimiz çok iyi oluyor." diye belirtti. Rusya’nın Antalya turizmi için de önemli olduğunu vurgulayan Budak, Mısır’ın en yüksek turizm sezonu olan bugünlerde Rus turist sayısında yüzde 50 azaldığını söyledi.

Antalya’da yüksek sezon olarak adlandırılan temmuz-ağustos aylarında da benzer bir durum yaşanması halinde sıkıntı olacağı endişesini ifade eden Budak, "Eğer bu durum yüksek sezonda da devam ederse ki biz hiç arzu etmiyoruz, bu sayı 1 milyon eksi demek. Bunun parasal karşılığı bin dolardan 1 milyar dolar eder." şeklinde konuştu. Budak, Antalya turizminin tanıtım fonlarıyla desteklenmesi gerektiğini vurguladı.