Rusya 105 milyon ton tahıl hasat etti, Türkiye hariç ihracat beklemede

418

Rusya Tarım Bakanı Nikolay Fyodorov bu yıl tahıl hasadının 105 milyon tona ulaştığını açıkladı. Rusya rekor hasılatla 30 milyon tonun üzerinde de ihracat yapmayı planlıyor. Ancak rublenin aşırı değer kaybı nedeni ile dış piyasalarda artan fiyat Rusya hükümetini endişelendiriyor.

Rusya’nın bu yıl 2,5 milyon ton soya fasulyesi ve 1,45 milyon ton da kolza tohumu ürettiği bilgisini veren Rus Bakan, “Rusya bu ürünlerde tarihi rekor üretime ulaştı…” dedi.

Rusya bu sezon 30 milyon ton civarında tahıl ihraç etmeyi planlıyor. Rusya rublenin aşırı değer kaybı nedeni ile tahıl ihracatına ek vergi getirerek zararı önlemeye çalışıyor.

18 Aralık itibari ile Chicago borsasında 1 ton tahıl 265 dolar. Rusya’da 3’üncü sınıf buğdayın tonu ise 10 bin ruble (177 dolar). Yurt dışında fiyatın artması nedeni ile yerel piyasaya daha az tahıl verme riski de bulunuyor.

Rusya Bitki Koruma ve Karantina Servisi Rosslhoznadzor, Mısır, Türkiye, Hindistan ve Ermenistan dışındaki ülkelere tahıl ihracatı sertifikası vermiyor. Türkiye ve Mısır, Rusya’dan en çok tahıl ithal eden ülkeler arasında yer alıyor.

Rusya Tahıl Birliği ise uygulamaya tepki gösteriyor. Rusya’nın piyasalarda konumunu kaybedebileceği eleştirisi getiren birlik, yasak olmamasına rağmen yüksek miktarda ürünün ihracat için beklediğini ifade ediyor.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin de tarım sektöründe büyümenin 2014’de yüzde 3,3’e ulaşacağı bilgisini paylaşmıştı.

Rusya 2013’de 91,3 milyon ton tahıl hasat etmiş, bunun 25,4 milyon tonunu da ihraç etmişti. Bu rakam bir önceki döneme göre yüzde 62 daha fazla olarak gerçekleşmişti.

Rusya 2008’de 108 milyon ton tahıl hasat ederken, sonraki yıllarda yaşanan kuraklık nedeni ile rekolte 2010’da 60 milyon tona kadar düşmüş ve ihracat yasağı getirilmişti.