Avrasya Ekonomik Birliği 1 Ocak’ta aktif oluyor, 40 ülke işbirliği istedi

458

NATO’nun genişlemesi ve Ukrayna krizi nedeni ile zorlu bir dönemden geçen Rusya 2014’de Avrasya Ekonomik Birliği oluşumunu tamamladı. Eski Sovyet ülkelerinde mal, hizmet ve paranın serbest dolaşımını öngören Avrasya Ekonomik Birliği 1 Ocak’tan itibaren aktif hale geliyor. Birliğin derinleşmesi yönünde atılacak adımlar 3-10 yıllık süreler içinde tamamlanacak.

Rusya, Belarus ve Kazakistan’ın oluşturduğu yapıya Ermenistan ve Kırgızistan da dahil oluyor. Aralarında Türkiye’nin de bulunduğu 40’a yakın ülke de Avrasya Ekonomik Birliği ile serbest ticaret anlaşması imzalamak istiyor.

170 milyon nüfusa sahip Avrasya Ekonomik Birliği’nin ekonomik büyüklüğü 2,5 trilyon doları buluyor. 2030’a kadar ise hedef ek 900 milyar dolarlık ekonomi oluşturmak.

Rusya Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada 2014’ün en önemli siyasi başarılarından biri olarak görülen Avrasya Ekonomik Birliği’nin yeni üyelere açık olduğu belirtildi. Birliğin kuruluşu ile ilgili anlaşma Astana’da 29 Mayıs’ta imzalanmıştı. 23 Aralık’ta Kırgızistan’ın birliğe üyeliği kabul edildi ve Mayıs başında uygulama başlayacak. Ermenistan’ın tam üyeliği ise 2 Ocak 2015’de aktif hale geliyor.

Bakanlıktan yapılan açıklamada Rusya ve Belarus’un Birlik Devleti çatısı altında askeri, güvenlik ve dış politika alanlarında işbirliğini derinleştirdiği vurgulandı. Rusya ve Kazakistan ise ekonomi, siyaset ve diğer alanlarda işbirliğini çeşitlendirerek güçlendiriyor.

Kırgızistan Cumhurbaşkanı Almazbek Atambayev, ülkelerinin birliğe dahil olması ile 2015’de 300 milyon dolar mali destek alacağını açıkladı. Sınırların gelişimi için harcanacak bu rakamın ülkenin gelişimine katkı sağlayacağına değindi. Rusya ve Kırgızistan arasında 1 milyar dolarlık gelişim fonu oluşturuldu. Böylece ekonomik yeniden yapılandırılacak ve yeni istihdam imkanları oluşturulacak.