Lukaşenko, Rus üreticilere meydan okudu: Bizimle rekabet edemezler

455

Rusya ile 1 Ocak’tan itibaren Avrasya Ekonomik Birliği’ne girecek olan Belarus Cumhurbaşkanı Aleksandr Lukaşenko, Rus üreticilerin kalite, fiyat ve organizasyon açısından kendileri ile rekabet edemeyeceklerini söyledi.

Belarus ürünlerinin Rusya pazarına girişi konusunda Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’le sıkı bir görüşme yaptığını, ancak bunun iş çerçevesinde kaldığını ifade eden Lukaşenko, “İşimiz zor. Ancak bizim ilk tartışmamız değil. Aramızda düşmanlık olduğu anlamına gelmez. Biz arkadaşız. Endişe ettiğimiz konuları hemen ifade edebiliriz…” dedi.

Bu tür tartışmaların önümüzdeki günlerde de devam etmesinin normal olduğuna değinen Lukaşenko, “Muhtemelen benzer durumların bir daha yaşanmayacağını söylemek imkansız. Hiç tartışmanın olmayacağı kuyruklu bir yalan olur.” değerlendirmesinde bulundu.

Belarus üreticilerinin çıkarlarının korunması ve Rus rakiplerle ilgili soruya yanıt veren Lukaşenko, “Rus üreticiler kalite, fiyat ve organizasyon açısından bizimle rekabet edemez. Bu neden idari bir kısım önlemlerin alınmaya çalışıldığını da açıklıyor. Ancak Minsk buna hazır. Bizler her türlü zorluğu görmüş insanlarız…” ifadelerini kullandı.

Rusya’nın Batılı ülkelerden gıda alımını durdurmasının ardından bir kısım Avrupalı şirketler Belarus üzerinden marka değişimi yaparak Rusya pazarına giriyor. Rusya denetimlerde ortaya çıkan belge sorunları nedeni ile Belarus’tan bazı ürünlerin alımını durdurmuştu.