Rus Bakan: Bütçe giderlerinde yüzde 10 kesinti yetmez

71

Rusya Maliye Bakanı Anton Siluanov, 2015’de bütçe açığının kapatılması için Rezerv Fonlar’dan planlanan 500 milyar rublenin (9 milyar dolar) üzerinde harcama yapacaklarını açıkladı. Rus Bakan bütçeden yüzde 10 civarında yapılacak kesintinin yeterli olmayacağı uyarısında bulundu.

Rossiya 24’e açıklamada bulunan Siluanov, “Biz yastık altı paralarımızı kullanacağız. Yasalar 500 milyar rubleye kadar kullanmamıza izin veriyor. Sanırım daha fazla ihtiyaç olacak. Biz bunun yasal talepte bulunacağız…” dedi.

Giderlerin yüzde 10 civarında kesintiye gidilmesi konusunda hükümetle anlaşmaya varıldığını belirten Siluanov, “Bu ilk adım. Son adım değil. Giderleri daha fazla kısmamız gerekiyor. Bir kısım harcamalarda geriye gitmeliyiz. Çünkü mevcut ekonomide daha fazla gelir beklemiyoruz..” ifadelerini kullandı.

2015’de bütçe gelirlerinin 2,6 trilyon rubleye düşeceği bilgisini veren Bakan, “Bu yıl büyük harcamalar oldu. Mevcut gelirler korunursa 2016-2017’de bütçe yapısının değişmesi gerekiyor. Harcamaların kısılması, ithal ikamenin teşvik edilmesi, ihracatın desteklenmesi ve altyapının iyileştirilmesi gerekiyor..” önerisinde bulundu.

Zamanın hızla yaklaştığını, sorunlarla daha ciddi mücadele edilmesi gerektiğini kaydeden Siluanov, “Giderler gelir kalemleri ile uyumlu hale getirilmesi gerekiyor.” uyarısında bulundu.